Reklama

Nowe zasady kontroli drogowych. Policjanci mogą więcej

Redakcja
Dzisiaj weszły w życie zmiany w kontroli ruchu drogowego. Policjanci zyskali nowe uprawnienia. Mogą pozostawiać radiowóz w dowolnym miejscu, a wkrótce będą sprawdzali stan licznika kontrolowanego pojazdu.

Nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oznacza nowe zasady kontroli drogowych. Zmiany weszły w życie dzisiaj. Polegają one przede wszystkim na rozszerzeniu uprawnień policjantów, którzy przeprowadzają kontrolę. Po pierwsze będą oni mogli zatrzymać radiowóz w dowolnym miejscu. Nawet tam, gdzie jest to zabronione. Dotyczy to oznakowanych i nieoznakowanych samochodów policji. Druga zmiana dotyczy szybkich testów trzeźwości. Do tej pory policjant musiał legitymować się każdemu kierowcy. Teraz już nie będzie miał takiego obowiązku. Kolejna nowość to możliwość wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli na przykład kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego. Rozporządzenie wprowadza też skierowanie na szczegółowe badania techniczne. Jeśli okaże się, że po wstępnej kontroli technicznej ciężarówki lub autobusu, funkcjonariusz ma jakieś zastrzeżenia, to będzie mógł skierować pojazd na takie badania.

Powyższe zmiany w sprawie kontroli ruchu drogowego wchodzą w życie dzisiaj. Jednak od przyszłego roku kierowców czeka jeszcze jedna istotna zmiana, mająca na celu wyeliminowanie z dróg niesprawnych pojazdów. Podczas kontroli drogowej funkcjonariusz będzie mógł sprawdzić przebieg zarówno zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie. Aktualny przebieg ma być wpisywany do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Od 1 stycznia 2020 roku kierowca będzie miał obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi sprawdzenie stanu licznika.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*