Reklama

Nowe stacje roweru miejskiego i rowery cargo w Katowicach

Ł. K.
Nowe stacje roweru miejskiego w Katowicach powstają dzięki mieszkańcom. Miasto postawi też dodatkowe stojaki rowerowe obok najpopularniejszej stacji. Kolejna nowość to rowery cargo, w których można przewozić dzieci.

Rośnie system rowerów miejskich w Katowicach. Dzisiaj na Rynku prezydent Marcin Krupa poinformował o nowościach, jakie czekają mieszkańców. W ciągu kilku dni pojawią się nowe stacje. Łącznie będzie ich 12. Jedenaście z nich powstanie dzięki mieszkańcom, którzy złożyli wnioski w zeszłorocznym Budżecie Obywatelskim. Dodatkowe stojaki miasto postawi na Rynku. Często stojaki są tu zajęte, bo to najpopularniejsza stacja w mieście. – Od początku sezonu skorzystano z niej blisko 5 tysięcy razy. Uznałem więc, że przyda się więcej stojaków – mówi Krupa. Kolejna zmiana to przeniesienie stacji w Murckach. Zgodnie z życzeniem mieszkańców, zamiast w Parku Murckowskim, rowery będą stały na dzielnicowym rynku.

Największą nowością są rowery typu cargo. To specjalne modele rowerów miejskich z dużą platformą z przodu. Można w niej przewozić ładunek o maksymalnej wadze 100 kg. Taki rower to propozycja również dla rodzin, bo można nim wozić czworo małych dzieci. Z uwagi na duże rozmiary rowerów cargo, można je oddawać jedynie przypinając do skrajnego stojaka na stacji. Na razie w Katowicach tego typu rowerów będzie 10.

Nowe stacje w Katowicach powinny pojawić się do 1 czerwca. Natomiast dodatkowe stojaki na Rynku mają być dostępne do końca czerwca. Po rozbudowaniu systemu Katowice będą miały największą sieć rowerów miejskich na Śląsku, składającą się z 48 stacji i 388 rowerów. To nie wszystkie stacje, jakie powstaną w tym roku. Nextbike już podpisał umowę z firmą Orlen. Jeszcze w tym roku na stacjach paliw pojawią się 4 stacje – na ul. Murckowskiej 5, ul. Piotrowickiej 94, ul. Bocheńskiego 64 i al. Roździeńskiego 194.

Lista stacji, które mają zostać uruchomione do 1 czerwca:

1. pl. Wolności,

2. ul. Gawronów (przy sklepie Piotr i Paweł),

3. plac między ulicami Drozdów, Szczygłów i Jaskółek (przy sklepie Społem),

4. ul. Witosa i Rataja (lub lokalizacja alternatywna przy ul. Grabskiego),

5. skwer Koszycki na os. Kukuczki,

6. skrzyżowanie ulic Szopienickiej, św. Anny oraz Giszowieckiej,

7. ul. Bażantów 41a,

8. ul. Bażantów 4 (niedaleko sklepu Piotr i Paweł),

9. ul. Szarych Szeregów (w okolicy budynków o numerach 38 i 40),

10. przystanek autobusowy przy ul. Boya Żeleńskiego 74a,

11. tzw. Stary Most w Podlesiu,

12. pl. Gwarków przy (skrzyżowaniu ul. Katowickiej z al. W.Korfantego).


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*