Tramwaj na południe Katowic pobiegnie nieco inną trasą niż pierwotnie planowano. Linia zostanie odsunięta od zabudowań w kierunku lasu. To efekt sugestii mieszkańców, głównie ulic Glebowej, Jarzębinowej i Jagodowej. Ma to nie mieć wpływu na koszt budowy i szybkość przejazdu.
Jak tłumaczy wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula, zmiana w przebiegu planowej trasy wynikła ze spotkań z mieszkańcami oraz przygotowanej przez nich inicjatywy uchwałodawczej. Ta dotyczyła całkowitego zakazu budowy tramwaju. Na to urząd nie mógł się zgodzić. Dlatego linia została przesunięta na północ od zabudowań Ochojca (głównie od ulic Glebowej, Jarzębinowej i Jagodowej) i ma biec wzdłuż linii kolejowej. Spowoduje to jednak wydłużenie dojścia do przystanków od 150- do 200 metrów. – Taka była wola mieszkańców. Do prezydenta trafiły bardzo konkretne oczekiwania, a my wyszliśmy im naprzeciw. Dlatego temat odcięcia mieszkańców od lasu praktycznie przestał istnieć – tłumaczy Bogumił Sobula.
Wiceprezydent zapewnił też, że na mocy specustawy, procedury tzw. ZRiD, budowana będzie na razie tylko linia tramwajowa i ścieżka rowerowa. Natomiast droga może powstać najwcześniej w 2030 roku.
Żeby inwestycja nie budziła niepotrzebnych emocji, urząd zapewnia, że będzie ją realizował w oparciu o kilka zasad:
- konsultowanie projektu z mieszkańcami, tak żeby nawet najdrobniejsze szczegóły nie pozostawiały wątpliwości
- brak nowych barier pomiędzy lasem a mieszkańcami
- dwa drzewa w miejsce jednego wyciętego pod inwestycję
Urzędnicy zapewniają, że nowa linia (jej dokładny przebieg znajduje się pod tekstem) w żaden sposób nie będzie ingerować w rezerwat Ochojec.
Do końca trzeciego kwartału 2016 roku ma zostać wybrany projektant trasy. Projektowanie może potrwać dwa lata, głównie ze względu na konieczność uzyskania decyzji środowiskowej. Budowa mogłaby się rozpocząć w 2018 roku i będzie rwać 3 lata. Szacunkowy koszt inwestycji to około 110 mln zł. Miasto chce uzyskać dofinansowanie z funduszy unijnych.
Nowa trasa tramwaju na południe Katowic:
Pętla Brynów – ślad ul. Rzepakowej – skrzyżowanie z ul. Kolejową – skrzyżowanie z liną kolejową (dwupoziomowe) wzdłuż linii kolejowej do ul. Szenwalda – wzdłuż ciepłociągu do ul. Ziołowej – w ciągu ul. Ziołowej – w ciągu ul. Ciegielnia Murcki i wzdłuż ciepłociągu – przez ul. Kryniczną i wzdłuż ciepłociągu (w pobliżu rezerwatu Ochojec) – przez wolny teren przy łączniku ul. Radockiego i Bażantów, wzdłuż ul. Radockiego – przez węzeł park&ride Kostuchna – wzdłuż ul. Bażantów – pętla Kostuchna.