Reklama

Narodowe Święto Niepodległości w Katowicach. Będzie defilada i pokazy sprzętu służb mundurowych

Redakcja
Dziś Narodowe Święto Niepodległości. Główne obchody, jak co roku, odbędą się w centrum Katowic. Najpierw msza w katedrze, potem przemarsz i defilada, a na koniec pokazy sprzętu służb mundurowych.

Uroczystość rozpocznie się na placu przed Archikatedrą Chrystusa Króla w Katowicach występem orkiestry górniczej oraz chóru X LO im. I.J. Paderewskiego. O godz. 10:30 w katedrze zostanie odprawiona msza święta w intencji ojczyzny, celebrowana przez księdza arcybiskupa Wiktora Skworca. Oprawę artystyczną mszy zapewnią artyści Filharmonii Śląskiej.

O godzinie 12:10 uczestnicy uroczystości przejdą na plac Chrobrego, przed pomnik Józefa Piłsudskiego. Ta część obchodów rozpocznie się od odegrania hymnu i podniesienia flagi państwowej. Będzie też apel pamięci, salwa honorowej oraz uroczystej defilady.

Po zakończeniu części oficjalnej – od około 13:30 – na placu Sejmu Śląskiego będzie można zobaczyć wystawę sprzętu i wyposażenia służb mundurowych, w tym wozów strażackich i policyjnych, robota Straży Granicznej służącego m.in. do wykrywania niewybuchów. Będzie policyjna maskotka „Sznupek”, pies policyjny w akcji oraz wystawa nielegalnych eksponatów zarekwirowanych przez służbę celną. Chętni będą mogli postrzelać z karabinu laserowego czy odbić swoje linie papilarne przy stoisku policyjnego Laboratorium Kryminalistycznego. Będą pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej i prezentacja dotycząca numeru alarmowego 112. Atrakcjom towarzyszyć będzie poczęstunek wojskową grochówką.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*