Reklama

Najlepsze filmy dokumentalne po raz pierwszy w Katowicach. Rusza Docs Against Gravity

Redakcja
O kraju, który nie istnieje, o wiosce na Mazurach, której połowa mieszkańców przeniosła się na Islandię, o roli Maryi dla Polaków i o miłości w getcie. To niektóre z tematów filmów podczas tegorocznej edycji festiwalu Docs Agains Gravity. Pierwszy raz w Katowicach pojawią się najlepsze produkcje dokumentalne.

Tydzień potrwa święto filmów dokumentalnych w Katowicach. To będzie już 16. edycja festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Ubiegły rok okazał się dla festiwalu rekordowy. Na seanse w pięciu miastach Polski przyszło 65000 widzów. Po raz pierwszy ważne filmowe wydarzenie pojawi się w Katowicach, które będą szóstym festiwalowym miastem. Idea Docs Against Gravity polega na pokazywaniu obrazów prezentujących różnorodne punkty widzenia i przez to zmienianiu punktu widzenia widza. W tym roku festiwal rozpoczął się 10 maja, a w Katowicach pierwszy seans odbędzie się w niedzielę, 12 maja.

W ciągu 7 dni odbędzie się ponad 100 seansów we wszystkich trzech katowickich kinach studyjnych. Wśród nich widzowie zobaczą m.in. opowieść o przyjaźni w położonym niedaleko od Polski Naddniestrzu, nieuznawanej republice na terenie Mołdawii; zobaczą walkę tradycji z twardym biznesem na przykładzie hodowli pszczół w małej macedońskiej wiosce; dowiedzą się o najdłuższym na świecie biegu, który w ciągu 20 lat ukończyło zaledwie 144 uczestników. Nie zabraknie też ważnych tematów związanych z Polską. Ciekawą historię opowiada film „In touch”, który pokazuje relacje pomiędzy obecnymi i byłymi mieszkańcami wsi Stare Juchy na Mazurach, z której od początku lat 80. XX wieku wyemigrowała do Islandii połowa całej społeczności. Wspomnienie o fabryce Ursus zarejestrowane przez kamery pokaże film „Symfonia fabryki Ursus”. Byli pracownicy zakładu odtwarzają swój dzień pracy, a z dźwięków i choreografii powstaje symfonia upadłego przemysłu.

Festiwal Docs Against Gravity otworzy w niedzielę film „My generation”. Całe wydarzenie potrwa do przyszłej niedzieli, 19 maja. Bilety na pojedynczy seans kosztują od 12 do 18 zł. Pełny program jest dostępny TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*