Reklama

Na rynku rozdają dziś czujniki czadu

Szymon Kosek
Co prawda sezon grzewczy już za nami, ale ryzyko zatrucia tlenkiem węgla nie maleje. Czujniki rozdawane są z okazji podpisania przez prezydenta Marcina Krupę porozumienia mającego na celu poprawę jakości śląskiego powietrza.

Zima się skończyła, ale wciąż ogrzewamy w piecykach gazowych wodę. Dlatego bardzo często do zatruć tlenkiem węgla dochodzi w łazienkach – mówi Jacek Kleszczewski, Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Urządzenie rozdawane dziś na rynku ostrzega o obecności tlenku węgla już przy stężeniu 0,001% w powietrzu. To ważne, bo śmiertelne zagrożenie czad powoduje już przy 0,04% stężenia. By otrzymać czujnik, należy wziąć udział w ankiecie, prowadzonej przez przedstawicieli spółki Tauron. Na miejscu można też skorzystać z darmowego badania spirometrycznego.

Pretekstem do całej akcji było podpisanie dziś przez prezydenta Marcina Krupę, wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka, komendanta wojewódzkiej PSP Jacka Kleszczewskiego Filipa Grzegorczyka, prezesa spółki Tauron porozumienia o współpracy nad poprawą jakości śląskiego powietrza. W Katowicach efekt ma zostać uzyskany m.in. dzięki wymianie źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. –W tym roku przeznaczymy na wymianę kotłów w katowickich gospodarstwach domowych 11 mln złotych. Chcemy być konsekwentni, dlatego od przyszłego roku, przez następne 10 lat, będziemy co roku wydawać na ten cel kolejne 10 mln złotych – mówi prezydent Marcin Krupa. Ale to niejedyny pomysł miasta. Planowana jest też współpraca z grupą Tauron, mająca na celu podłączenie mieszkańców do sieci ciepłowniczej. –Dopracowujemy program uciepłownienia budynków mieszkalnych należących do miasta. Zaczniemy od dzielnicy Ligota – mówi Krupa.

Spółka Tauron zamierza zainwestować 250 mln złotych w rozszerzenie sieci ciepłowniczej w naszym regionie. –Te pieniądze zainwestujemy na terenie 8  miast na terenie aglomeracji śląskiej i Zagłębia. Oferta skierowana będzie do wszystkich tych, którzy będą posiadali budynki na trasie planowanych inwestycji – mówi Filip Grzegorczyk, prezes spółki Tauron. Jak jednak dodaje, dokładne lokalizacje inwestycji nie są jeszcze znane.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*