Reklama

Na czym polega kredyt odnawialny? Trzy największe zalety tego kredytu

Czy czasami brakuje ci środków na realizację nieprzewidzianego wydatku? A może przydałaby ci się dodatkowa gotówka, z której będzie można korzystać w wyjątkowych sytuacjach? W takiej sytuacji rozważ zaciągnięcie kredytu odnawialnego. Poznaj jego największe zalety i upewnij się, czy jest to rozwiązanie dobre dla ciebie.

W ciągu roku zdarzają się miesiące, w których liczba wydatków prowadzi do „wyczyszczenia” konta osobistego. W takich sytuacjach przydałaby się dodatkowa gotówka, którą będzie można wykorzystać w zależności od potrzeb. Z myślą o tego rodzaju przypadkach powstał kredyt odnawialny.

Na czym polega kredyt odnawialny?

Zastanawiasz się, na czym polega kredyt odnawialny? To specyficzne finansowanie, które można określić jako forma pośrednia między kredytem gotówkowym a limitem na karcie kredytowej. Jego istotą jest możliwość korzystania z przyznanego przez bank limitu finansowego w dowolnym momencie.

Kredyt odnawialny działa na podobnej zasadzie jak debet. Różnica polega na dostępnej kwocie – w tym pierwszym przypadku można korzystać nawet z kilkunastu tysięcy złotych, ale kwota kredytu odnawialnego zależy od indywidualnej zdolności kredytowej.

W związku z tym, że nie jest to typowe finansowanie, nasuwa się pytanie: jak spłacić kredyt odnawialny? W praktyce do jego spłaty dochodzi samoistnie – każdy wpływ na rachunek bankowy zmniejsza zadłużenie z tytułu kredytu odnawialnego. Przykładowo, jeśli limit w koncie wynosi 10 000 zł, a ty wykorzystujesz 6 000 zł i wpłyną środki w wysokości 4 000 zł, do spłaty pozostanie ci jeszcze 2 000 zł. Jednocześnie twój limit kredytowy zwiększy się do kwoty 8 000 zł.

Najważniejsze zalety kredytu odnawialnego

Wiesz już, co to jest kredyt odnawialny. Czas poznać najważniejsze zalety takiego rozwiązania.

1. Stały dostęp do pieniędzy

Kredyt odnawialny sprawia, że masz stały dostęp do dodatkowych środków, nawet wtedy, gdy twoje pieniądze już dawno się skończyły. Dzięki temu nie zaskoczy cię żaden nieprzewidziany wydatek.

Wskazówka! Otwarta linia kredytowa wcale nie oznacza, że musisz korzystać z tych pieniędzy. Mogą one leżeć „nienaruszone” i czekać na sytuację, która będzie wymagać szybkiego zastrzyku gotówki.

2. Limit odnawiany na bieżąco

Raz wykorzystany limit w całości wcale nie oznacza zakończenia umowy. Jeśli tylko na twoje konto wpłyną jakieś środki, twój limit odnawia się na odpowiednią kwotę. Dzięki temu – w razie pilnych wydatków – znów będzie można z niego skorzystać.

3. Koszty naliczane wyłącznie od wykorzystanej kwoty

Z klasycznym kredytem gotówkowym jest tak, że opłaty naliczane są w dniu uruchomienia finansowania. Nieco inaczej jest w przypadku kredytu odnawialnego – tutaj płacisz wyłącznie wtedy, gdy korzystasz z pieniędzy. Jeśli leżą na koncie osobistym, nie ponosisz żadnych kosztów z tego tytułu. Jeżeli uregulujesz jego część (czyli gdy na rachunku pojawią się nowe środki), odsetki będą naliczane tylko od pozostałej do spłaty kwoty.

Kredyt odnawialny to ciekawa alternatywa dla kredytu gotówkowego. Sprawdzi się w przypadku osób, które chcą mieć pewność, że w razie nieprzewidzianych wydatków będą w stanie szybko zareagować. Pieniądze są bowiem zawsze pod ręką – można je wypłacić z bankomatu lub skorzystać z nich bezgotówkowo.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*