Reklama

Must Have dla metropolii: co sprawia, że aktywne słuchawki z redukcją szumów są tak dobre?

Współczesne miasta przypominają czasem ogromne mrowisko, w którym trudno pobyć sam na sam ze sobą i swoimi myślami. Na ulicach i w środkach transportu publicznego może być tak głośno, że w słuchawkach nie da się nawet rozmawiać przez telefon, słuchać audiobooka czy ulubionych utworów. W takich sytuacjach tylko słuchawki z redukcją szumów mogą być prawdziwym ratunkiem.

Rodzaje redukcji szumów

Aktywna i pasywna redukcja szumów to dwa różne podejścia do redukcji szumów zewnętrznych w słuchawkach.

Pasywna redukcja szumów jest zapewniana przez fizyczne właściwości słuchawek, takie jak ich kształt, materiał muszli lub dopasowanie. Na przykład słuchawki z dobrą izolacją akustyczną, dużymi muszlami i miękkimi uszczelkami wokół uszu mogą naturalnie blokować niektóre dźwięki zewnętrzne.

Z kolei technologia aktywnej redukcji szumów polega na wykorzystaniu elektroniki i wbudowanych mikrofonów, które wychwytują hałas otoczenia w czasie rzeczywistym. Następnie słuchawki generują tzw. antyszum – fale dźwiękowe, które są przeciwne w fazie do hałasu. W wyniku ich nałożenia na rzeczywisty hałas, zostaje on całkowicie wyeliminowany lub osłabiony do poziomu niezauważalnego dla słuchacza.

Postępy w technologii sztucznej inteligencji sprawiły, że słuchawki z redukcją szumów stały się jeszcze bardziej skuteczne. Różne “inteligentne” algorytmy analizy dźwięku pozwalają im dokładnie wykrywać i tłumić różne źródła hałasu. Dzięki temu słuchawki brzmią czysto nawet przy niskim poziomie głośności.

Dobrze zaimplementowana aktywna redukcja szumów jest równie skuteczna zarówno w przypadku dźwięków o niskiej częstotliwości (np. dudnienie transportu publicznego), jak i dźwięków o wysokiej częstotliwości (rozmowy sąsiadów). Słuchawki z aktywną redukcją szumów są zatem niezbędnym gadżetem w każdym hałaśliwym środowisku, takim jak transport, centra handlowe lub duże biura, w których dźwięki otoczenia zakłócają relaks, komunikację lub koncentrację w pracy.

Ile kosztują słuchawki z aktywną redukcją szumów?

Według porównywarki cenowej E-Katalog, w polskich sklepach internetowych dostępnych jest ponad 400 modeli słuchawek z redukcją szumów. Za wygodne pełnowymiarowe słuchawki z redukcją szumów zapłacimy już od 50 zł, a najbardziej przystępne cenowo modele tej klasy to Sony WH-1000XM3, Bose QuietComfort 35 II i Sony WH-1000XM2.

Wśród słuchawek dokanałowych z aktywną redukcją szumów najniżej wycenione są Lenovo ThinkPlus LivePods XT91 (od 65 zł), Lenovo LivePods LP1s (od 75 zł) i Gembird TWS-ANC-MMX (od 100 zł).

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*