Jeden z mieszkańców poprosił prezydenta o podstawę prawną odrzucenia wniosku do Budżetu Obywatelskiego, który zakładał zazielenienie zlikwidowanych nielegalnych miejsc parkingowych. Odpowiedź, jaką otrzymał od Katowickiej Agencji Wydawniczej, streszcza jednym słowem – cyrk.
Biorąc pod uwagę, jak dużą wagę w ostatnich latach mieszkańcy zwracają na zieleń, projekt odbrukowania i zazielenienia zlikwidowanych miejsc parkingowych, byłby jednym z faworytów głosowania na projekty złożone do Budżetu Obywatelskiego w dzielnicy śródmieście. Jednak prezydent Katowic pozbawił mieszkańców możliwości zagłosowania za zielenią w miejscu metalowych słupków. Mimo że wniosek spełniał wszystkie kryteria, nie przeszedł weryfikacji merytorycznej. Najpierw MZUiM, a potem już osobiście prezydent Marcin Krupa stwierdzili, że “wniosek nie spełnia wymogów gospodarności i racjonalności wydatkowania środków publicznych ze względu na oczekiwane zmiany legislacyjne w zakresie parkowania. Powyższe, w przypadku wykonania nasadzeń, będzie miało wpływ na ponowne zabrukowanie terenów pod miejsca parkingowe i ponowne wydatkowanie środków na ich wykonanie w terenie.”
Tak się jednak składa, że żadnych zmian, które umożliwią parkowanie bezpośrednio przed przejściami dla pieszych i skrzyżowaniami, nie będzie. W Ministerstwie Infrastruktury nie trwają żadne prace, które miałyby prowadzić do liberalizacji prawa w tym zakresie. Urzędnicy uparli się jednak, żeby wniosek o zazielenienie odrzucić.
Kiedy przeczytał o tym jeden z mieszkańców, skierował do prezydenta i MZUiM konkretne pytanie.
“Będę wdzięczny za wskazanie podstawy prawnej takiego działania. Zgodnie z art. 7 Konstytucji RP, organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Zgodnie z art. 88 Konstytucji RP, warunkiem wejścia w życie ustaw, rozporządzeń oraz aktów prawa miejscowego jest ich ogłoszenie. Zatem “oczekiwana zmiana legislacyjna” nie może stanowić podstawy rozstrzygnięcia po stronie organu, gdyż nie stanowi prawa – nie została uchwalona, a więc tym bardziej ogłoszona. Jaka więc była podstawa prawna przywołanego rozstrzygnięcia, mając na uwadze art. 7 Konstytucji RP?” – zapytał pan Łukasz.
Odpowiedzi, w imieniu MZUiM, udzieliła mu Katowicka Agencja Wydawnicza, miejska spółka, która w założeniu miała dbać o pozytywny wizerunek innych miejskich spółek i jednostek, ale jej to nie wychodzi.
Tak też było w tym przypadku. Panu Łukaszowi odpisał Dawid Kwiecień z KAW.
– W trakcie oceny merytorycznej brane są pod uwagę zapisy Regulaminu Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Zapis w § 3 ust. 7 pkt 4 mówi o tym, że nie mogą być realizowane zadania, które stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami i programami, w tym w szczególności z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, programami branżowymi, przedsięwzięciami wpisanymi do WPI, itp. – zaczął pracownik KAW. To ciekawe, że wspomniał akurat o tym, bo wniosek o zazielenienie byłych miejsc parkingowych nie stoi w sprzeczności z żadnym MPZP, programem branżowym czy przedsięwzięciami wpisanymi do WPI.
Po co więc o tym napisał? Nie bardzo wiadomo. W drugiej części odpowiedzi Kwiecień przeszedł już do rzeczy, czyli kuriozalnego uzasadnienia odrzucenia wniosku.
“Miasto opowiada się za zmianami legislacyjnymi w zakresie polityki parkingowej, która umożliwiłaby zliberalizowanie zasad na terenie strefy tempo 30. W związku z tym trwałe usuwanie miejsc w pasie drogowym, które konstrukcyjnie mogą pełnić w przyszłości rolę miejsca postojowego, byłoby nieracjonalne.“
Tego jak bardzo nieracjonalne jest oczekiwanie na zmiany, które nie nastąpią, już nie dodał. Dodał za to, że trwa “analiza poszczególnych lokalizacji pod kątem możliwości postawienia donic z zielenią“. Jeśli kiedyś zmienią się przepisy, wówczas donice się zabierze i ponownie wpuści samochody.
– Cyrk – komentuje jednym słowem pan Łukasz. – Organy władzy publicznej, zgodnie z konstytucją, działają w granicach i na podstawie przepisów prawa. Oczekiwana zmiana prawa, delikatnie rzecz biorąc, prawem nie jest. Przejaskrawiając, to tak jak by złodziej ukradł samochód i mówił, że zrobił to, bo oczekuje na zmianę w kodeksie karnym, która zdekryminalizuje kradzież – ironizuje.
budowa parkingu na Tylnej Mariackiej także nie spełnia wymogów gospodarności i racjonalności wydatkowania środków publicznych, ale co im zrobicie? mieszkańcy mieli możliwość odsunięcia tej ekipy od władzy, ale woleli żeby było jak jest
potrzebny ruch 10 gwiazd. ***** Krupę
Krupa po latach rządzenia ma świetne wyniki według GUS. Katowice na drugim miejscu jako najlepsze miasto do życia w Polsce w lipcu. Więc co ty chcesz osiągnąć negatywną propozycją.
a teraz doczytaj kryteria GUSu bo w mieście deweloperów cena m2 będzie relatywnie niższa niż w miastach w których prezydent dba o zrównoważony rozwój, poza tym jak się miasto wyludnia (a wyludniało się przez 29 lat – 27 rządzi duet Uszok – krupa) to też łatwiej o mieszkania. GUS nie patrzy na ilość zieleni, jakość komunikacji, czystość na ulicach, przewidywalność kierunków rozwoju (słyszałeś o WZ-kach zamiast MPZP ?) A ludzie głosują nogami i się wyprowadzają – takie to są te “świetne wyniki”
kryteria są takie same dla wszystkich miast. Gdyby GUS patrzył na ilość zieleni w mieście to mielibyśmy pierwsze miejsce.
krupa trzyma z rządzącymi, a rządzący trzymają Główny Urząd Statystyczny. Ręka ręke myje tu masz odpowiedź
mówi się że Sosnowiec czy Bytom to stan umysłu, ale Katowice to chyba podwójny stan umysłu co widać na przykładzie tej zieleni, o remontach dróg nie wspomnę, robią mosty na Sosnowiec, w tym samym czasie robią mosty na Mysłowice, połowa tramwajów nie jeździ, w tym samym czasie wymieniają asfalt na Francuskiej, już mowi się o zamknięciu, Mikołowskiej i po kolei wszystkich mostów kolejowych
A ile na Jeżycach było krzyku ze strony przedsiębiorców prowadzących biznesy, że zmniejszenie liczby miejsc parkingowych i zwiększenie zieleni spowoduje upadek ich firm…
jak oglada się z Poznania reportaże dotyczace spalonej kamienicy to widać wysokie drzewa – zieleń. A u nas takie krzaczki na patyku są modne.