Reklama

Mieszkańcy złożyli już kilka tysięcy wniosków o abonamenty i karty parkingowe

Zdjęcie archiwalne.

Grzegorz Żądło
W ciągu dwóch tygodni mieszkańcy złożyli ponad 3,3 tysiąca wniosków o abonamenty i parkingowe karty mieszkańca. Jeśli ktoś nie zrobi tego do końca listopada, od grudnia będzie płacił za postój według stawek godzinowych. Warto dodać, że prawie 600 wniosków zostało z różnych powodów odrzuconych.

Nowa większa strefa płatnego parkowania i wyższe opłaty za postój zaczną obowiązywać od 1 grudnia. Mieszkańcy SPP i Śródmiejskiej SPP będą mogli parkować na preferencyjnych zasadach. Dla osób zameldowanych na stałe w strefie lub czasowo, ale rozliczających w Katowicach podatek dochodowy, przygotowane zostały Parkingowe Karty Mieszkańca. Są dwie, na strefę A (ŚSPP, czyli ścisłe centrum) i na strefę B (SPP). Karty na tę pierwszą kosztują 20 zł miesięcznie, 50 zł kwartalnie i 100 zł na pół roku. W strefie B ceny to 10, 20 i 50 zł.

PKM będzie upoważniać do parkowania bez dodatkowych opłat na terenie całej płatnej strefy (posiadaczy karty ze ŚSPP) lub w strefie B.

Dodatkowo, mieszkańcy dzielnic, w których nie będą obowiązywać opłaty za parkowanie, mają możliwość wykupić abonament. Na całą strefę płatną kosztuje on 300 zł (miesięcznie), 750 zł (kwartalnie) i 1500 zł (na pół roku), a na strefę B odpowiednio 200, 500 i 1000 zł.

Co ważne, Parkingowa Karta Mieszkańca będzie uprawniała do parkowania na zakazach postoju, które opatrzone zostaną odpowiednią tabliczką. Posiadacze abonamentu parkingowego takiego przywileju mieć nie będą.

Przyjmowanie wniosków o PKM i abonamenty rozpoczęło się 2 listopada. Po dokładnie dwóch tygodniach (do północy 15 listopada) liczba złożonych wniosków do MZUiM o abonament na strefę A wyniosła 20, a na strefę B – 106. Znacznie więcej jest wniosków o Parkingową Kartę Mieszkańca. W przypadku strefy A to 502 wnioski, a strefy B 2715. Co ciekawe, jeszcze nikt nie złożył wniosku o wydanie Parkingowej Karty Przedsiębiorcy, która kosztuje 700 zł na miesiąc.

Można przypuszczać, że im bliżej 1 grudnia, tym wniosków o abonamenty i PKM będzie więcej. Jeśli ktoś nie zdąży ich wykupić, wówczas stojąc na oznakowanych miejscach parkingowych w SPP będzie musiał płacić za postój według stawek godzinowych.

Przypomnijmy, w ŚSPP pierwsza godzina będzie kosztować 6 zł (pierwsze 30 minut – 3 zł), druga – 7,20 zł, trzecia – 8,40 zł, a czwarta i kolejne 6 zł. Opłaty będą pobierane od poniedziałku do soboty w godz. 7-17. Z kolei w SPP pierwsza godzina będzie kosztować 4 zł (30 minut – 2 zł), druga – 4,80 zł, trzecia – 5,60 zł, a czwarta i kolejna 4 zł. Opłaty będą pobierane od poniedziałku do piątku w godz. 7-17.


Tagi:

Komentarze

 1. Dora 19 listopada, 2023 at 4:00 pm - Reply

  Panie Grzegorzu, a orientuje się Pan może, czy jest już znany termin, kiedy będzie w sądzie procedowana sprawa po wniesieniu do sądu przez kancelarię adwokacką skargi dot. uchwały o parkowaniu?

 2. Janek z Sosnowca 17 listopada, 2023 at 2:14 pm - Reply

  a co jak sobie po 1 grudnia dalej będę stawał na darmowym klepisku w okolicy ulic Wodna/Pawła/Górnicza? ktoś zabroni?

  • Katowiczan 18 listopada, 2023 at 9:09 pm Reply

   Nic się nie martw, miasto położy w tych miejscach nowa nawierzchnie, namaluje na niej miejsca postojowe i postawi parkometry i wtedy będziecie mogli sobie parkować.

  • kukura 17 listopada, 2023 at 4:08 pm Reply

   wkrótce Janek albo będziesz płacił Katowicom, albo rejestracja w urzędzie na rzeźniczej.

  • Grzegorz Żądło 17 listopada, 2023 at 2:19 pm Reply

   KZGM ma to skutecznie ogrodzić. Są też tam znaki zakazu, więc jest szansa, że to patoparkowanie nie będzie się opłacać.

   • Janek z Sosnowca 17 listopada, 2023 at 2:32 pm Reply

    coś słabo im idzie to grodzenie skoro od lat możemy tam za darmo zostawiać auta 🙂

    • Grzegorz Żądło 17 listopada, 2023 at 3:42 pm Reply

     Zaczęli kilka tygodni temu, ale kierowcy wyrywają słupki. Teraz wjada zabezpieczenia trochę cięższej wagi.

Dodaj komentarz

*
*