Reklama

Metropolia ma nową atrakcję turystyczną

G. Ż.
Podziemne chodniki, półmrok i łodzie. W Zabrzu zostanie dziś oficjalnie otwarta podziemna trasa w Sztolni Królowa Luiza. Odcinek 1100 metrów pokonuje się w niej płynąć łodzią. Bilety nie są tanie. Normalne kosztują 60 zł. Mieszkańcy Zabrza zapłacą mniej.

Żeby wpuszczenie turystów na wodną trasę było możliwe, trzeba było wykonać ogrom pracy. Odtwarzanie sztolni zostało zapoczątkowane już w latach 90. XX wieku. Wtedy to rozpoczęły się poszukiwania możliwości wejścia do sztolni. Udało się 1 lipca 1999 roku.

Właściwe prace rozpoczęły się dziesięć lat później i były wykonywane w bardzo trudnych warunkach. Wysoka wilgotność, woda, muł i zagrożenia gazowe. Górnicy większość prac wykonywali siłą ludzkich mięśni. Materiał osadowy, którego warstwa sięgała miejscami nawet do 3 metrów grubości, wybierany był łopatami, wrzucany na taczki, a następnie wywożony do wylotu sztolni  lub też  do szybu Carnall, gdzie wyciągano go kubłem na powierzchnię. Udrażnianie sztolni odbywało się z dwóch kierunków: od szybu Carnall oraz od wylotu przy ul. Miarki. Do historycznego spotkania firm wydobywających muł z obydwu kierunków doszło 21 marca 2014 roku.

W trakcie tych prac został odkryty niezawalony chodnik, który jest wydrążony w całości w węglu. Łączy szyb Wilhelmina ze  sztolnią  Luiza  i stanowi ewenement na skalę europejską.

W 2017 roku powstała zupełnie nowa trasa turystyczna, która właśnie wzbogaciła się o odcinek wodny. Podziemna trasa znajduje się 40 metrów pod powierzchnią. W trakcie przepływu łodziami  spotkać będzie można legendarne dla Górnego Śląska postaci, takie jak Skarbnik czy Utopek. To także podziemne porty, mijanki, odgłosy kapiącej wody oraz panujący w całych podziemiach światłocień. Napotkać tu także można nacieki wapienne, zazwyczaj podziwiane w jaskiniach, czy żywe rośliny.

Inauguracja trasy, połączona z imprezą otwarcia, odbędzie się w piątek o godz. 16. Bilety kosztują 60 zł i 40 zł (ulgowy). Mieszkańcy Zabrza zapłacą 35 zł. Trasa rozpoczyna się przy ul. Sienkiewicza  43. Warto pamiętać, że pod ziemią jest dosyć chłodno (pomiędzy 9 a 15 °C).


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*