Reklama

Marcin Krupa: To pierwszy rząd, który zabrał się za sprawy smogowe i za to chwała

Łukasz Kądziołka
Prezydenci kliku śląskich miast piszą do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie walki ze smogiem. Apel dotyczy współpracy rządu i samorządowców. Pismo podpisał również prezydent Katowic Marcin Krupa. Jak mówi, wspólne działania są możliwe, bo rząd PiS jest pierwszym, który zajął się tym problemem.

Pismo prezydentów Chorzowa, Rudy Śląskiej, Mysłowic, Siemianowic Śląskich, Świętochłowic i Katowic to apel o szerzej zakrojoną współpracę. Został on napisany 16 lutego, czyli tydzień przed ogłoszeniem przez premiera Mateusza Morawieckiego rządowego programu „Smog Stop”. Prezydenci chcieli zaapelować do szefa rządu o szerzej zakrojoną współpracę w walkę ze smogiem i niską emisją.

Z dużą satysfakcją wsłuchujemy się w głosy płynące z różnych resortów Pana Rządu mówiące o konieczności walki z niską emisją. Jednocześnie zwracamy się o intensyfikację prac w tym zakresie, wypracowanie ustawowych rozwiązań dotyczących norm spalanych paliw oraz źródeł ciepła, które umożliwią zwiększenie ilościowego i jakościowego już dziś prowadzonych prac” – piszą prezydenci.

Program ogłoszony w zeszłym tygodniu to nowy pomysł rządu. „Smog Stop” zakłada rządowe dofinansowanie do termomodernizacji budynków. Będzie realizowany w 22 gminach liczących poniżej 100 tys. mieszkańców. Oznacza to, że ominie najbardziej zagrożone smogiem miasta regionu. To spotkało się z krytyką części samorządowców. Pismo prezydentów sześciu miast zostało wysłane do premiera dopiero wczoraj, ale nie jest odpowiedzią na plany rządu.

Pismo powstało zanim wybuchła wrzawa wokół podziału środków antysmogowych przez rząd. Myśmy znacznie wcześniej to pismo przedyskutowali, że konieczne jest, abyśmy zwrócili uwagę na nasze obszar i wysłaliśmy to jako podregion centralny – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje, że cieszy się z takiego obrotu sprawy. – Prawda jest taka, że to jest pierwszy rząd, który zabrał się za sprawy smogowe i za to chwała. Do tej pory robiliśmy to sami, na własną rękę. Tu nie chodzi o sukces PR-owy, tylko tu chodzi o realny sukces poprawy jakości powietrza w przestrzeni naszych miast. A co za tym idzie, poprawy naszego zdrowia. To, co – ci, którzy zanieczyszczają nasze powietrze – oszczędzają na paleniu złej jakości paliwem, w przyszłości zapłacą na lekarstwa i poprawę swojego zdrowia – mówi Krupa.


Tagi:

Komentarze

  1. Rafał 30 kwietnia, 2018 at 6:09 am - Reply

    Tak to jest jak się sprzedaje Polskie kopalnie za grosze i sprowadza węgiel od ruskich. Sprowadzacie syf to ludzie tym syfem palą w piecach. Pan Krupa to pokomorowszczyzna i nie ma szans w wyborach. Ludzie zainteresujcie się zanim oddacie głos. Jak długo jeszcze ten okrągły stół będzie się za nami ciągnął.

  2. Rafał 29 kwietnia, 2018 at 11:35 pm - Reply

    Bzdury dla naiwnych

Dodaj komentarz

*
*