Reklama

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Pod pojęciem kultury jazdy zazwyczaj rozumie się przyzwyczajenia kierowców, które służą zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa na trasie i decydują o szacunku dla innych. Niezależnie od tego, czy jesteś zawodowym kierowcą czy też jedynie okazjonalnie siadasz za kierownicą, pamiętaj, że respektowanie przepisów i życzliwy stosunek do innych użytkowników dróg to klucz do przestrzegania dobrych obyczajów w podróży.

Respektowanie przepisów jako element kultury poruszania się po drogach

Podróżując po drogach i autostradach, stosuj się do przepisów ruchu drogowego. Stanowią one, nomen omen, drogowskaz, który pomoże Ci uniknąć przykrych zdarzeń w czasie jazdy, zwłaszcza kolizji stwarzających zagrożenie zarówno dla Ciebie, jak i zdrowia bądź życia innych użytkowników dróg. Przestrzeganie przepisów obejmuje takie zachowania, jak stosowanie się do symboli umieszczonych na znakach drogowych rozstawionych na trasie podróży (zarówno informacyjnych, ostrzegawczych, ale i nakazu bądź zakazu), a także oznaczeń w postaci linii bądź symboli umieszczonych na nawierzchni jezdni. Nie ignoruj także ograniczeń prędkości oraz sygnalizacji świetlnej jako systemu regulacji ruchu zapewniającego bezpieczeństwo i pomagającego zachować płynność jazdy po drogach.

Szacunek dla innych użytkowników ruchu drogowego – podstawa kultury jazdy

Niemniej ważny jak przestrzeganie zasad ruchu drogowego jest szacunek do innych kierowców, rowerzystów, ale i pieszych. Zakorkowane centra wielkich miast, zwłaszcza w godzinach szczytu, to zmora naszych czasów. Wielu kierowców, którzy chcą szybko dotrzeć do wyznaczonego celu, stojąc kilka minut pośrodku sznura samochodów, nie potrafi opanować emocji. Stąd rodzi się agresja, a wulgarne słowa i nieprzyjazne gesty stają się normą wśród kierujących pojazdami. Staraj się unikać takich zachowań, wykazując spokój w każdych okolicznościach. Nadużywanie klaksonu, wyzwiska czy manewry na granicach bezpieczeństwa nie są dobrym sposobem na rozładowanie stresującej sytuacji. Mimo zachowania kultury jazdy zawsze może dojść do uszkodzenia lub zniszczenia Twojego samochodu, warto mieć wtedy wykupione ubezpieczenie AC oraz Assistance. Dzięki temu pierwszemu unikniesz strat finansowych, natomiast drugie zapewni Ci fachową pomoc w przypadku kolizji oraz auto zastępcze.

Dostosuj styl jazdy do warunków na drodze i zainwestuj w zestaw głośnomówiący

Kultura jazdy to także umiejętność dostosowania jej stylu do warunków panujących na drodze. Nawet jeśli stan techniczny Twojego auta nie budzi zastrzeżeń, a hamulce i oświetlenie działają bez zarzutu, w czasie niesprzyjającej aury łatwo możesz stać się uczestnikiem wypadku. Gołoledź, ulewne deszcze czy porywiste wichry nie są sojusznikami kierowców. Siadając za kierownicę w złych warunkach atmosferycznych, wykaż się szczególną ostrożnością – dostosuj prędkość do warunków na drodze. Zdrowy rozsądek powinien Ci podpowiedzieć, że w takich sytuacjach ważne jest zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy Twoim pojazdem a autami znajdującymi się przed Tobą. Nie przekraczając jej, w sytuacji zagrożenia będziesz mieć szansę szybko zareagować i użyć hamulca. Złe warunki pogodowe to okoliczności, w których szczególnie docenisz też zalety autocasco – kompleksowego ubezpieczenia pojazdu (kradzież, zderzenie z drzewem, zalanie samochodu i inne). Ponadto kultura i bezpieczeństwo jazdy wymagają rezygnacji z używania telefonu komórkowego. Jeżeli w podróży masz potrzebę rozmowy, koniecznie zainwestuj w zestaw głośnomówiący. Nie pozwól, by banalne sprawdzenie wiadomości na telefonie zmieniło życie Twoje lub innych uczestników ruchu drogowego.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*