Reklama

Kto będzie komendantem Straży Miejskiej w Katowicach? Jest mocny kandydat

Paweł Szeląg (na pierwszym planie) to najpoważniejszy kandydat na komendanta Straży Miejskiej w Katowicach.

Grzegorz Żądło
We wtorek urząd miasta ogłosił konkurs na stanowisko komendanta Straży Miejskiej w Katowicach. Kandydaci mają czas na złożenie dokumentów do 4 lipca. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że największe szanse na objęcie stanowiska ma były komendant katowickiej policji, Paweł Szeląg. Ale prawdopodobnie będzie miał co najmniej jednego kontrkandydata.

W maju ze stanowiska komendanta SM w Katowicach zrezygnował Kazimierz Romanowski, który pełnił tę funkcję przez 10 lat. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ. Nowy komendant zostanie wyłoniony w ogłoszonym właśnie konkursie. Z kilku naszych źródeł usłyszeliśmy nieoficjalnie, że na nowego szefa katowickich strażników szykowany jest Paweł Szeląg, który jeszcze do niedawna kierował Komendą Miejską Policji w Katowicach. Musiał jednak odejść ze stanowiska, bo rozpoczął pracę jeszcze w czasach kiedy policja była milicją, a dla obecnego obozu władzy nikt taki nie może zajmować stanowiska kierowniczego w policji. Szeląg musiał więc przejść na emeryturę, ale niedługo znów będzie mógł włożyć mundur.

Drugim kandydatem może być jeden z zastępców Romanowskiego, Mariusz Sumara. Szerzej o jego awansie pisaliśmy TUTAJ. Nieoficjalnie wiemy, że zamierza startować, ale on sam jeszcze tego nie przesądza. – Na razie analizuję wymagania – mówi Sumara.

Skoro już o wymaganiach mowa, to kandydat na komendanta musi mieć wykształcenie wyższe i 5 lat stażu pracy, w tym 3 na stanowisku kierowniczym. Musi być dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego, mieć nienaganną opinię i znać przepisy ustaw: o strażach gminnych, o policji wraz z przepisami wykonawczymi, o samorządzie gminnym, o pracownikach samorządowych, o ochronie danych osobowych, o ochronie informacji niejawnych, Prawo o ruchu drogowym, kodeksu postępowania administracyjnego, kodeksu wykroczeń, kodeksu karnego, kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia i kodeksu postępowania karnego.

Wśród wymagań dodatkowych jest doświadczenie w pracy w policji lub straży miejskiej.

Czas na składanie dokumentów w konkursie mija 4 lipca 2017 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*