Reklama

Kontrahent nie płaci? Poznaj sposoby windykacji długów w Katowicach

For. materiały prasowe.

Proces windykacji można prowadzić samodzielnie. Inną opcją jest skorzystanie z pomocy firmy windykacyjnej lub kancelarii prawnej. Większość osób decyduje się na zaangażowanie pośrednika w proces odzyskiwania długów. Warto pamiętać, że niezależnie od wybranej formy windykacji, trzeba zacząć ją jak najszybciej. Inaczej ryzykujemy, że faktury ulegną przedawnieniu i już nigdy nie odzyskamy swoich pieniędzy.

Problem z płatnościami od kontrahentów

Nieopłacone faktury to problem wielu firm. Zdarza się, że zwłoka ze strony kontrahenta trwa tylko kilka dni, jednak czasem przedłuża się do tygodni i miesięcy. Kiedy już tracimy nadzieję na samodzielne rozwiązanie sprawy, pojawia się myśl o skorzystaniu z usług firm windykacyjnych. Poza zwyczajnymi podmiotami oferującymi ściąganie długów, do wyboru są również kancelarie prawne.

W tym drugim przypadku możemy spodziewać się lepszych warunków współpracy, gdyż kancelaria ponosi pełną odpowiedzialność za swoje działania (w odróżnieniu od firmy, którą może założyć każdy). Prawnik ma również więcej narzędzi do dyspozycji, ponieważ poza windykacją polubowną, może prowadzić również działania twarde – sądowe i egzekucyjne.

Kiedy windykacja należności przynosi najlepsze wyniki?

Zdecydowanie wtedy, gdy jest prowadzona z rozwagą i przez osoby z doświadczeniem w tej dziedzinie. Zazwyczaj pierwszy krok to działania polubowne, tzw. windykacja miękka. Tutaj celem jest rozwiązanie sprawy na drodze perswazji – wysyłając wezwania do zapłaty, maile, wykonując telefony. Wszystko to ma sprawić, aby dłużnik poczuł się zobowiązany do jak najszybszej spłaty należności. Oprócz tego daje pole do negocjacji i zawarcia ewentualnej ugody. Co ważniejsze, windykacja miękka pozwala zachować pozytywne lub neutralne relacje, co umożliwia dalszą współpracę biznesową wierzyciela i kontrahenta.

Dalsze kroki są już bardziej zdecydowane i skomplikowane. Chodzi o windykację twardą, czyli sądową. Na tym etapie pomóc może wyłącznie kancelaria prawna, która posiada narzędzia i uprawnienia do prowadzenia tego typu spraw. Wówczas dochodzi do uzyskania wyroku lub nakazu zapłaty przeciwko dłużnikowi. Wszystko odbywa się na drodze sądowej. Później można rozpocząć postępowanie egzekucyjne, czyli egzekucję komorniczą. Windykacja twarda ma bardzo wysoki wskaźnik skuteczności.

Jak windykować długi w Katowicach?

Wybierając firmę lub kancelarię windykacyjną, najlepiej kierować się doświadczeniem, wynikami i obecnością wyspecjalizowanych ekspertów w zespole. Znaczenie ma również dostęp do zróżnicowanych działań – nie tylko windykacji miękkiej (co oferują firmy windykacyjne), ale również twardej (którą zapewniają prawnicy).

Jeżeli twoja sprawa ma zostać rozwiązana szybko, bez zbędnych kosztów i nadmiernego stresu – wybierz kancelarię RPMS. Jako specjaliści od windykacji działają zdalnie na terenie całego kraju, również w Katowicach: https://rpms.pl/windykacja-katowice/ Wyróżnia ich wysoka skuteczność, sprawdzone metody, oraz darmowy audyt, dzięki któremu z góry wiesz, jakie są potencjalne możliwości, zagrożenia i ewentualne koszty dodatkowe.

Artykuł prasowy


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*