Kolejny krok w kierunku rowerowego połączenia Katowic i Mysłowic. Velostrada będzie mieć w sumie 9 km długości. Dzisiaj metropolia podjęła decyzję o przekazaniu kilkudziesięciu tysięcy złotych na przygotowania do realizacji tej inwestycji.
Kilka dni temu Katowice poinformowały, że niebawem ogłoszony zostanie przetarg na realizację pierwszej w mieście velostrady. Odcinek o długości ponad 4 km połączy Giszowiec z Brynowem. Nowa infrastruktura będzie rozpoczynała się w rejonie ul. Kolistej i stamtąd zostanie poprowadzona pod trasą DK86 i dalej śladem dawnej linii kolei piaskowej. Połączy się z ul. Francuską i terenami w rejonie Katowickiego Parku Leśnego oraz przystanku autobusowego Muchowiec Korty Pętla. Dalej velostradą będzie można dostać się do przejścia pieszo-rowerowego w sąsiedztwie ul. Huberta, a stąd blisko już jest do centrum przesiadkowego Brynów. Ogłoszenie przetargu planowane jest jeszcze w tym miesiącu. Wykonawca powinien zakończyć prace budowlane w 9 miesięcy, a cała inwestycja będzie gotowa do użytku w rok od podpisania umowy.
Docelowo kontynuacją tej velostrady będzie odcinek poprowadzony w kierunku Mysłowic. W ten sposób powstanie rowerowe połączenie dwóch miast o łącznej długości ok. 9 km (licząc od Brynowa do os. Ćmok w Mysłowicach). W celu połączenia dwóch części velostrady nr 6, w kierunku Brynowa i Mysłowic, Katowice wybudują łącznik. Będzie to zwykła droga rowerowa poprowadzona ulicami Giszowca. Dalszy ciąg szybkiej drogi rowerowej będzie przebiegał wzdłuż ul. Mysłowickiej, docierając do granicy z Mysłowicami i dalej wzdłuż ul. Mikołowskiej, aż do rejonu ronda Rotmistrza Pileckiego. Katowice już w zeszłym roku otrzymały finansowe wsparcie GZM na realizację prac w granicach miasta.
Dzisiaj ponad 62 tys. złotych dostały od metropolii Mysłowice. Dzięki temu wsparciu możliwe ma być wykorzystanie do budowy velostrady działek po dawnej kolei piaskowej. Chodzi o 250-metrowy odcinek na styku dawnej linii kolei, tzw. Południowej Magistrali Piaskowej, z ul. Mikołowską, znajdujący się przy granicy Mysłowic z Katowicami. Pozostałe działki należą już do gminy bądź innych podmiotów publicznych. Nabycie prawa użytkowania wieczystego działek zarządcy dawnych kolei piaskowych pozwoli na rozpoczęcie projektowania i następnie budowy.