Reklama

Kolejne firmy wyprowadzają się ze Śląska

Śląsk to jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych kraju, a zarazem najsilniej zurbanizowany obszar w Europie środkowo-wschodniej. Mieszkańcy tego regionu od pokoleń są związani z przemysłem, w tym przede wszystkim z górnictwem, ale także z branżami: elektromaszynową, spożywczą i chemiczną. W ostatnich latach Śląsk przechodzi dynamiczne zmiany społeczne i gospodarcze. Niektóre firmy po latach działalności „wyprowadzają” się z Katowic i przenoszą swoje siedziby do innych regionów Polski. W tym kontekście warto zastanowić się, jak będzie wyglądała sytuacja na śląskim rynku pracy w związku z migracją firm.

W jakiej kondycji jest śląski rynek pracy?

O transformacji Śląska mówi się od już dawna. Tradycyjne sektory, takie jak górnictwo węgla kamiennego, przechodzą trudny okres restrukturyzacji, co prowadzi do redukcji zatrudnienia. Z drugiej strony, rozwijają się nowe branże, w tym przemysł budowlany, logistyka oraz usługi biznesowe, tworząc miejsca pracy wymagające od pracowników coraz to nowych umiejętności i kompetencji.

Według stanu na 30 kwietnia 2024 roku stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie śląskim wynosiła 3,7 proc. – poinformował Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Miesiąc wcześniej stopa bezrobocia wynosiła 3,8 proc., czyli była wyższa o 0,1 proc.

Przyczyny migracji firm ze Śląska

Śląsk jest nieodłącznie kojarzony z górnictwem. Należy jednak zauważyć, że branża ta stoi przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z tzw. zieloną transformacją. Jednym z nich jest dążenie do neutralności klimatycznej, co rzecz jasna przekłada się na konieczność przekształcenia gospodarki regionu w kierunku bardziej zrównoważonych i ekologicznych sektorów.

Szukając korzystniejszych warunków biznesowych i możliwości rozwoju, coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, by sprostać wymaganiom zmieniającego się świata. Jednakże niektóre przedsiębiorstwa wybierają inną drogę, na przykład przeprowadzkę do innego miasta w okolicy lub nawet całkowite przeniesienie swojej firmy do innych części kraju. Powodem migracji firm ze Śląska może być m.in. poszukiwanie lepszych warunków dla rozwoju działalności, dążenie do optymalizacji kosztów czy łatwiejszy dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej.

Śląskie: nowe miejsca pracy – przyszłość regionu

Wśród największych pracodawców w województwie śląskim przez wiele lat znajdowały się przedsiębiorstwa górnicze, energetyczne i przemysłowe. Obecnie, w związku ze zmniejszeniem zatrudnienia w branży górniczej i okołogórniczej, wielu pracowników musiało się przekwalifikować i poszukać zatrudnienia w innych sektorach gospodarki, takich jak usługi, technologie czy handel.

Ponieważ Śląsk jest coraz bardziej atrakcyjny pod względem rozmaitych inwestycji, coraz więcej osób będzie miało szansę znaleźć zatrudnienie w branży budowlanej. Jednak warto mieć na uwadze, że aby zatrudnić się w tym sektorze, pracownicy będą musieli przejść specjalistyczne szkolenia i zdobyć doświadczenie, prawdopodobnie zaczynając od najniższych stanowisk.

Pozytywny wpływ na lokalną gospodarkę mają firmy z branży medycznej, automotive, robotyki, automatyki oraz IT. Dodatkowym atutem regionu są liczne instytucje naukowe i badawczo-rozwojowe, które utrzymują stałą i efektywną współpracę z sektorem biznesowym. W poszukiwaniu aktualnych ofert pracy warto korzystać z portali, takich jak GoWork.pl, gdzie można znaleźć dedykowane kandydatom oferty w regionie oraz opinie o pracodawcach.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*