Nie w każdym mieście jest równie łatwo o znalezienie i zakupienie mieszkania. Ranking Dostępności Mieszkaniowej odzwierciedla właśnie to, czy w danej miejscowości powstaje wiele inwestycji mieszkaniowych i czy mieszkańcy mogą sobie łatwo pozwolić na zakup własnego lokum. Jak wypadły Katowice w tym zestawieniu?
Katowice na drugim miejscu w Rankingu Dostępności Mieszkaniowej
Wśród dużych miast w Polsce, Katowice zajęły pozycję tuż za liderem w Rankingu Dostępności Mieszkaniowej, który został opracowany przez portal RynekPierwotny. To ważne wyróżnienie, a co wpłynęło na tak wysokie miejsce Katowic w zestawieniu?
- Dostępność mieszkań na rynku nieruchomości. W Katowicach łatwo o znalezienie ogłoszeń z rynku pierwotnego i wtórnego. Jest to miasto, które wciąż się rozwija. Pomimo pandemii i postępującej inflacji, w Katowicach realizowane są i planowane kolejne inwestycje deweloperskie. To wszystko wpływa na dużą dostępność lokali do wyboru.
- Stosunek ceny mieszkań do średnich zarobków. Średnia pensja w tym mieście wynosi 7246 złotych, a za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić ponad 9500 złotych. Choć jedna pensja nie pozwoli na zakupienie metra kwadratowego nieruchomości, to i tak stosunek między zarobkami i cenami jest korzystniejszy niż w Gdańsku, Wrocławiu lub Warszawie.
- Dostępność kredytowa. Z uwagi na średnie ceny mieszkań oraz zarobki, mieszkańcy Katowic o przeciętnych dochodach mają możliwość zakupu na kredyt nieco większego mieszkania niż mieszkańcy Krakowa lub Łodzi o podobnych zarobkach.
Katowice zajęły drugie miejsce ex aequo z Gdańskiem, w którym wybór mieszkań jest większy, ale za to stosunek ceny nieruchomości do średnich zarobków jest w nim dużo mniej korzystny.
Nowe inwestycje deweloperskie w Katowicach
Katowice są miastem rozwijającym się pod wieloma względami. Z miejscowości kojarzonej z przemysłem górniczym, Katowice przekształciły się w miasto pełne zieleni, placówek kulturalnych i o bogatej ofercie rozrywkowej, edukacyjnej i biznesowej. W miejscowości tej stosunek między średnimi zarobkami a kosztami życia lub kosztami zakupu mieszkania są dużo korzystniejsze niż w Krakowie, Wrocławiu lub Gdańsku.
Zdecydowanie warto wziąć pod uwagę mieszkania na sprzedaż Katowice i to zarówno wówczas, gdy szuka się lokum dla siebie, jak również w sytuacji, gdy ma to być obiekt na wynajem. Aktualnie w tym mieście prowadzona jest sprzedaż mieszkań z aż dwudziestu trzech inwestycji deweloperskich – część z nich jest już ukończona a lokale są gotowe do zamieszkania, część jest w trakcie budowy. Wybierać można spośród ofert w różnorodnych lokalizacjach (zarówno w samym centrum, jak i z dala od miejskiego zgiełku), a także o zróżnicowanym standardzie i metrażu.
Drugie miejsce w Rankingu Dostępności Mieszkaniowej dla Katowic jest w pełni zasłużone. Warto wspomnieć również o tym, że Katowice zdobyły pozycję lidera w innym rankingu – Miast Przyjaznych Ludziom, jaki przeprowadzono w ubiegłym roku. Jest to również jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce, czego dowodzi czwarte miejsce w Rankingu Miast Zielonych.
Artykuł sponsorowany