Reklama

Katowice testują wodorowy autobus

Redakcja
PKM Katowice rozpoczęło testy wodorowego autobusu. Będzie jeździł do 3 kwietnia na linii 297. Testy mają dać odpowiedź na pytanie o wydajność pojazdów napędzanych tym paliwem.

Autobus będzie jeździł łącznie przez tydzień na trasie ul. Sądowa – AWF – CP Brynów – Piotrowice – Ochojec. Pokonanie takiej trasy zajmuje około godziny.

Autobusy wodorowe to tak naprawdę pojazdy elektryczne, które wykorzystują ogniwa wodorowe. W porównaniu ze zwykłymi „elektrykami”, mają większy zasięg. Autobus wodorowy może przejechać około 35o km.

Testowany autobus wyposażony jest m.in. w system detekcji pieszych i rowerzystów. Kiedy znajdą się oni w pole czujników, system ostrzega sygnałem dźwiękowym i wspomaga hamowanie. Oprócz tego zamontowany jest też system detekcji zmęczenia kierowcy, który za pomocą kamer analizuje np. ruchy gałek ocznych kierowcy, aby wykryć potencjalne zmęczenie. Zamiast lusterek bocznych, pojazd jest wyposażony w system kamer.

Autobus do testów udostępniła firma ARTHUR BUS Sp. z o.o. Pojazd powstał w zakładzie produkcyjnym firmy w Lublinie. Autobus jest niskopodłogowy, klimatyzowany, może zabrać na pokład 78 pasażerów. Ma 32 miejsca siedzące, w tym 12 miejsc dostępnych z niskiej podłogi.

Po zakończeniu testów będzie można określić rzeczywiste przebiegi, jakie na jednym tankowaniu może wykonać w Katowicach autobus z ogniwami wodorowymi. Odczyty czujników i wykresy zużycia paliwa pozwolą określić efektywność wykorzystania nowego typu autobusów i umożliwią późniejsze podjęcie decyzji, czy taka technologia sprawdzi się w mieście.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*