Reklama

Katowiccy radni protestują przeciwko planom budowy osiedla przy Parku Śląskim

Grzegorz Żądło
Katowicka rada miasta przyjęła dzisiaj apel, w którym “sprzeciwia się planom inwestycji mieszkaniowych w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Śląskiego”. Chodzi o teren przy ul. Targowej, na którym inwestor planuje budowę 15 bloków z ponad 1100 mieszkaniami.

Radni apelują o “podjęcie działań zmierzających do wstrzymania budowy osiedla pn. “Green Park Silseia” na terenie byłego Ośrodka Postępu Technicznego.” Argumentują, że planowane inwestycje negatywnie wpłyną na park i jego bezpośrednie otoczenie. “Naszą szczególną troskę budzi również fakt, iż mieszkańcy planowanego osiedla będą zmuszeni korzystać z ul. Bytkowskiej jako jedynej możliwej drogi dojazdu do swoich nowych domów. Trudności komunikacyjne z tego tytułu mogą być tragiczne w skutkach dla nas wszystkich, a jakość życia mieszkańców Chorzowa, Siemianowic Śląskich i Katowic znacząco się pogorszy.”

Apel skierowany jest do prezydenta Chorzowa i radnych tego miasta. To właśnie ci ostatni będą podejmować decyzję w sprawie zgody na budowę osiedla. Plany inwestora są bowiem niezgodne z obowiązującym na tym terenie miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jednak uchwalona przez parlament ustawa (tzw. lex developer) daje inwestorom możliwość budowy mieszkań nawet jeśli nie przewidują tego zapisu planu.

Jeżeli wszystkie planowane inwestycje zostaną zrealizowane, to wyobraźmy sobie, że włożymy do Parku Śląskiego pół osiedla Paderewskiego – mówił podczas prezentacji apelu radny Adam Skowron.

W sprawie zabrał też głos radny Jarosław Makowski: Bardzo się cieszę, że radni Forum Samorządowego troszczą się o Park Śląski i tereny przyległe, i że dostrzegają problem, iż nie zawsze rozbudowa deweloperska służy podnoszeniu poziomu życia mieszkańców i chronie terenów zielonych. Cieszymy się z tego apelu, bo tak się skłąda, że jest w dużej części kopią apelu, który został wystosowany do radnych miasta Chorzowa przez radnych Koalicji Obywatelskiej.

Według przedstawionej przez spółkę Green Park Silesia koncepcji, na działce graniczącej z Parkiem Śląskim ma powstać osiedle 15 budynków mieszkaniowych o wysokości od 5 do 9 kondygnacji. Poszczególne mieszkania mają mieć od 28 do 110 kwadratowych. Łącznie ma zostać zbudowanych ponad 1100 mieszkań.

Warto dodać, że sąsiednią działkę kupił niedawna inny developer – Atal, który specjalizuje się w budowie mieszkań.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*