Reklama

Jakie wymiary powinna mieć paczka wysyłana do Anglii?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie gabaryty może mieć przesyłka wysyłana na Wyspy Brytyjskie. Trudno się temu dziwić, bo w Wielkiej Brytanii mieszka ponad milion Polaków, którzy często decydują się na zachowanie kontaktu z rodziną z kraju.
Wymiary paczki?

Decydując się na wysłanie paczki do Anglii, możemy skorzystać z oferty wielu firm. Sporo osób decyduje się zaufać pośrednikom, jak na przykład firmie EuroPaka zajmującej się wysyłką paczek do Anglii. Wynika to z tego, że pośrednik, który obsługuje tysiące klientów, jest w stanie wynegocjować niższe ceny niż te, na które może liczyć klient indywidualny.

Dobre serwisy pośredniczące w wysyłce przesyłek do Anglii mają podpisane umowy z wieloma firmami o europejskim, a czasem i ogólnoświatowym zasięgu. Po podaniu gabarytów przesyłki, na jakie składa się waga, długość, szerokość i głębokość przesyłki, w kilka sekund zyskujemy dostęp do informacji o cenie transportu.

To ogromny komfort i spora oszczędność czasu. Samodzielna analiza stron przewoźników zajęłaby o wiele więcej czasu. Jest to też sposób o wiele szybszy od zamawiania kuriera przez infolinię, gdzie zwłaszcza w godzinach szczytu trzeba spędzić sporo czasu na oczekiwaniu na konsultanta.

30 kilogramów, czasem nieco więcej

Firmy pośredniczące w dostawie tanich paczek do UK nie mogą samodzielnie ustalać limitów paczki, czy to w kwestii jej wymiarów, opakowania czy wagi. Ostatecznie są one dostarczane przez firmy kurierskie i to do nich należy ostatnie słowo w zakresie gabarytów.

Bez względu na to, na jaką firmę się zdecydujemy, trzeba pamiętać o tym, że paczka powinna być dobrze oklejona taśmą pakunkową oraz owinięta folią stretch. Krawędzie powinny być zaklejone taśmą. Warto odnotować, że odpowiedzialność za odpowiednie zabezpieczenie paczki spoczywa na nadawcy.

W razie, gdy wysyłany jest delikatny ładunek, powinno się dobrze zabezpieczyć zawartość kartonu od środka. Można w tym celu użyć na przykład folii bąbelkowej lub styropianu. Jeśli transportowany jest na przykład laptop czy telewizor, zaleca się, aby wysyłać urządzenie w oryginalnym opakowaniu.

Nie opłaca się mylić lub być niechlujnym

O ile kwestia danych odbiorcy, jakie należy podać, jest raczej dość oczywista, o tyle warto poświęcić kilka słów wadze oraz wymiarom paczki. Jeśli podamy błędne parametry (wagę lub wymiary) przesyłki, zostaniemy obciążeni kwotą dopłaty.

Wezwanie do zapłaty może przyjść nawet w terminie 90 dni po doręczeniu przesyłki, a zgodnie z regulaminem serwisu euro-paka.pl, zleceniodawca jest zobligowany do uregulowania dopłaty w ciągu 14 dni od otrzymania wezwania do zapłaty.

W zależności od firmy kurierskiej, jaką wybraliśmy, dopłata może wynosić na przykład 200 złotych, a więc nie są to małe kwoty, zwłaszcza gdy odniesiemy je do ceny, jaką zapłacilibyśmy, podając odpowiednie wymiary przesyłki. Sporo uwagi trzeba poświęcić przesyłkom o kształcie nieregularnym. Czasem lepiej podzielić paczkę na dwie mniejsze, na przykład, gdy wysyłamy opony, aby mieć pewność, że część zawartości przesyłki nie zaginie w transporcie.

Przykłady dobrze oraz źle zapakowanych przesyłek o kształcie nieregularnym można odnaleźć na stronach dobrych firm pośredniczących w transporcie paczek z Anglii do Polski, na przykład w dziale „Pytania i odpowiedzi” na stronie euro-paka.pl.

Można powiedzieć, że wymiary paczki w dużej mierze zależą od firmy, na jaką zdecyduje się klient. Występują tu pewne różnice między poszczególnymi przewoźnikami, jednak bezpiecznym założeniem jest stwierdzenie, że rozmiar standardowej paczki nie powinien przekraczać 120 x 60 x 60 cm, a jej waga powinna mieścić się w przedziale 30-31 kg. Rekomendowane byłoby zapoznanie się z regulaminem firmy, z której usług korzystamy.

Czasem wymiary nie mają znaczenia

Warto pamiętać o tym, że wbrew obiegowej opinii, paczki z Polski do Anglii nie mogą zawierać niektórych grup towarów. Zakaz dotyczy na przykład wysyłania żywności, materiałów łatwopalnych czy roślin i zwierząt. Wieloma obostrzeniami objęto też leki (więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym wpisie), a także wyroby tytoniowe i alkohol.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że zakaz dotyczy też nadawania w przesyłce kurierskiej kamieni szlachetnych, pieniędzy, papierów wartościowych, a nawet smyczkowych instrumentów muzycznych. W sytuacji, gdy wyślemy m.in. te przedmioty, a nasza paczka zostanie sprawdzona przez służby celne, złe opakowanie będzie najmniejszym problem dla nadawcy.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*