Reklama

Jakie studia wybrać w 2021?

Odwieczne pytanie licealistów o to, jaki kierunek studiów wybrać, nabiera nowego znaczenia w obliczu wydarzeń ostatniego roku. Pandemia całkowicie zmieniła nie tylko to, jak się uczymy i pracujemy, ale też jak kupujemy, jak spędzamy wolny czas i jak realizujemy swoje potrzeby, na przykład społeczne czy kulturalne. To z jednej strony sprawiło, że część zawodów z dnia na dzień przestała być nam potrzebna, z drugiej jednak strony dało miejsce na nowe i mniej popularne profesje. Zanim jednak opiszemy te zawody, co warto studiować w 2021, skupmy się na tym, jak pomóc sobie dostać się na najlepsze studia.

By ubiegać się o miejsce na wybranym, lecz obleganym kierunku, konieczna może okazać się dodatkowa pomoc. Przed tym, jak kompletnie załamiesz się, próbując rozwiązać próbną maturę rozszerzoną z matematyki lub fizyki, sprawdź ofertę dostępnej pomocy online. Kto powiedział, że jedynie osobiście udzielane korepetycje są skuteczne? Dobrej jakości korków można udzielać tak samo efektywnie przez Internet, szczególnie w dobie darmowych programów, które ułatwiają nie tylko komunikację między uczniem a nauczycielem, ale również przyswajanie wiedzy. By poprawić się w przedmiotach, które będą potrzebne do dostania się na kierunki opisane poniżej, sprawdź korepetycje chemia, biologia, fizyka, matematyka czy informatyka.

Jakie studia wybrać w pandemii

Patrząc na profesje, które będą przydatne człowiekowi przyszłości, warto ocenić nie tylko to, co można będzie robić teraz, w aktualnym stanie zamknięcia, ale również zawody, których nie odbierze nam ciągle postępująca automatyzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji. Jakich więc prac nie będą w stanie wykonywać roboty?

1. Programowanie i tworzenie aplikacji

2. Tworzenie sztuki i praca w kulturze

Zawody humanistyczne, tak wcześniej krytykowane za swoją „bezproduktywność” i marnotrawstwo umiejętności młodych ludzi, które można by wykorzystać np. w biznesie czy finansach, powoli będą wracały do łask. Po kilku dekadach zachłyśnięcia się tanimi, standardowymi rozwiązaniami, skandynawskim minimalizmem i prostymi formami, wracamy do czasów, w których szuka się unikalności, niepowtarzalnych form i oryginalnego wzornictwa. Do tego dochodzi również aspekt poruszony powyżej, czyli niezbędność w procesie tworzenia czynnika ludzkiego – jeszcze przez długi czas roboty nie będą w stanie tworzyć sztuki, która porusza wnętrze i skłania do refleksji, prawda?

3. Zarządzanie, w tym zarządzanie osobami pracującymi zdalnie

W tym przedziale znajdują się również wszelkie zawody typu Scrum Master, Menedżer Projektu czy Specjalista ds. Zarządzania Agile. Choć te tytuły mogą na pierwszy rzut oka brzmieć bardzo zagadkowo, są to po prostu zawody, które wyrosły z najnowszych rozwiązań zarządczych przyjmowanych przez świat biznesu – zastosowanie metodologii Scrum w projektach informatyczno-technicznych, zarządzanie projektowe czy zwinne (tzw. Agile). I choć do wykonywania większości z nich potrzebne będą dodatkowo zdobyte certyfikaty, to coraz większa liczba uczelni wprowadza te zagadnienia jako element kierunków takich jak Zarządzanie czy MBA (studia menedżerskie drugiego stopnia).

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*