Śpiwór to nieodłączny element ekwipunku każdego podróżnika. Co warto o nim wiedzieć i jak dobrać odpowiedni?
Na co zwrócić uwagę przed zakupem śpiwora?
Podczas wyboru śpiwora, należy zastanowić się, kiedy będziemy go używać. Czy w trakcie lata, zimą, a może interesuje nas wariant całoroczny? W doborze pomocne będą oznaczenia specyfikacji śpiworów turystycznych.
Po pierwsze temperatura komfortu. Oznacza ona, do jakiego zakresu temperatur będziemy czuć komfort termiczny w śpiworze. Na przykład, jeżeli na opakowaniu jest podana wartość 10 stopni Celsjusza, wiemy, że poniżej niej będziemy odczuwać chłód. Jest to szczególnie ważne w doborze śpiwora na zimę. Podobnie jest z oznaczeniami temperatury minimalnej i maksymalnej, które odpowiadają za zapobieganie wychłodzenia lub przegrzania organizmu.
Kolejną kwestią jest dopasowanie śpiwora do wzrostu użytkownika. Powinien być maksymalnie zbliżony do anatomii osoby, która będzie w nim spała. Zapewnia to maksymalny komfort cieplny. Ważna jest również waga i wymiary. Dobrze, żeby śpiwór zajmował mało miejsca w plecaku, a przy tym był lekki. Jeżeli wybieramy się w plener z partnerem, przyda się śpiwór, który można połączyć z innym. Aby można to było zrobić, przyda się wiedza na temat kierunku zamka. Wtedy jedna osoba musi mieć lewy, a druga prawy. Jest to także przydatne dla wygody otwierania jedną ręką. Lewe są przystosowane dla osób praworęcznych, a prawe dla leworęcznych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stornie e-horyzont.pl.
Konstrukcja i materiał wykonania śpiwora – jaki będzie najlepszy na wyjazd w plener?
Konstrukcja śpiwora
Wyróżnia się cztery typy śpiworów. Pierwszym z nich są kopertowe, czyli takie, które przypominają koc lub kołdrę. Zapewniają bardzo dużo przestrzeni wewnątrz. Jest to zaletą dla osób, które bardzo wiercą się w nocy, natomiast wadą dla tych, którzy szybko marzną. Zajmują sporo miejsca, dlatego należy je trzymać w workach kompresyjnych.
Drugim rodzajem są śpiwory typu mumia. Charakteryzują się zawężającą ku dołowi budową, dzięki czemu ograniczają ruchy, natomiast gwarantują utrzymanie komfortowej temperatury. Do tego zajmują bardzo mało miejsca. Na rynku spotkamy także mumię poszerzoną, dla osób o większych gabarytach oraz mumię elastyczną, która została wyposażona w ściągacze, dopasowujące maksymalnie materiał do naszego ciała. Są doskonałe w zimie i dla osób, które szybko marzną.
Materiał wykonania śpiwora
Śpiwory puchowe charakteryzują się wysoką sprężystością i doskonałą izolacją. Jest to trwały materiał, który nie zbija się w środku. Puch kaczy i gęsi to najlepsza opcja dla osób, które szybko marzną i potrzebują znakomitej ochrony przed chłodem. Decydując się na ten typ, dostajemy niezwykle lekki śpiwór o dużych właściwościach kompresyjnych. Ma jednak jedną sporą wadę, jaką jest podatność na wilgoć. Po zmoczeniu szybko traci swoje właściwości, które może odzyskać dopiero po całkowitym osuszeniu.
Śpiwory syntetyczne są natomiast większe i cięższe od puchowych. Jednak również mają wiele zalet. Przede wszystkim są odporne na wilgoć, co więcej – wodoodporne. Nawet po zmoczeniu dają ciepło. Nie trzeba ich często wietrzyć, a co ważniejsze pierze się je bardzo łatwo. Jak widać, wybór śpiwora zależy przede wszystkim od wielu czynników, dlatego warto przeanalizować je wszystkie przed zakupem tego jedynego. Warto w tym celu odwiedzić stronę https://sklep.jack-wolfskin.pl/, gdzie znajdziemy wiele propozycji dla każdego.
Artykuł sponsorowany