Reklama

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Czasy, w których poddasze służyło jako schowek, na szczęście, już dawno przeszły do lamusa. Obecnie jest to przestrzeń o sporych możliwościach aranżacyjnych, która pozwoli nam stworzyć niezwykle przytulne i klimatyczne wnętrze. Czy możliwe jest urządzenie na poddaszu łazienki? Oczywiście! W poniższym artykule podpowiemy, jak stworzyć funkcjonalną łazienkę z charakterem. Zadanie choć nie jest łatwe, na pewno jest możliwe. Do dzieła!

Łazienka na poddaszu – gra warta świeczki

Tylko pozornie urządzenie łazienki na poddaszu wydaje się karkołomne. Obecne rozwiązania aranżacyjne pozwalają na zaprojektowanie nie tylko funkcjonalnej i praktycznej przestrzeni. Możliwe jest nawet stworzenie zjawiskowego pokoju kąpielowego, którego pozazdrości nam każdy odwiedzający. Zadbanie o dobry projekt, z dbałością o każdy szczegół, da nam gwarancję przytulnego wnętrza, z którego będziemy korzystać naprawdę komfortowo. Poddasza są najczęściej niezwykle widne i przestronne, co sprawia, że możliwości aranżacyjnych jest całe mnóstwo i każdy znajdzie coś dla siebie.

Nie taki diabeł straszny, czyli skosy w łazience na poddaszu

Na to, jak zaaranżujemy łazienkę na poddaszu ma wpływ kształt dachu. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z dachem jedno lub dwuspadowym, czterospadowym czy mansardowym tyle przestrzeni użytkowej będziemy mieli do wykorzystania. Najprostszą opcją do zagospodarowania jest ta ostatnia, dająca sporą przestrzeń do aranżacji. Najtrudniej jest w dwóch pierwszych przypadkach, kiedy to poddasze całkowicie pozbawione jest ścianek kolankowych, co oznacza, że skos sięga do samej podłogi. Zakłada się, że 190 cm to wysokość swobodnego stania, natomiast najoptymalniejszym rozwiązaniem jest strop usytuowany, choć w jednym miejscu, na wysokości 220 cm. To pozwala na swobodne poruszanie się oraz umieszczenie kabiny prysznicowej, powieszenie lustra nad umywalką oraz zawieszenie finezyjnego oświetlenia. Warto pamiętać, że im wyższe ściany kolankowe, na których oparty jest dach, tym łatwiejsze zaaranżowanie funkcjonalnej i ergonomicznej łazienki na poddaszu.

Kąpiel z widokiem na niebo

Gdzie zatem usytuować przestrzeń kąpielową? To zależy od kąta nachylenia dachu, jeśli nie jest zbyt mały warto ustawić tam wannę, pamiętając, by przynajmniej przy jednym jej końcu móc stanąć wyprostowanym. Najbardziej eleganckim rozwiązaniem jest wanna wolnostojąca, a dla bardziej wymagających wnętrz asymetryczna lub narożna. Sanitariaty niewymagające zabudowy dają nam możliwość ustawienia ich w dowolnej odległości od ściany i w przypadku wanien wolnostojących pod dowolnym kątem. Warto również rozważyć zabudowanie ściany kolankowej tuż za wanną, półkami, które wzbogacą wnętrze i jednocześnie będą szalenie praktyczne. Pamiętajmy, by strefę kąpielową solidnie zabezpieczyć przed działaniem wody i wilgoci kładąc płytki ceramiczne lub odpowiednio izolując.

A co, jeśli marzy nam się prysznic? Wystarczy, że choć jedna ze ścian osiąga wysokość 210 cm. Ten wymiar sprawia, że możliwe jest swobodne korzystanie z kabiny prysznicowej w stylu walk-in, z jednej strony oddzielony transparentną taflą szkła. Najlepszym miejscem na usytuowanie kabiny są okolice drzwi, bo to tam, z reguły, sufit zawieszony jest najwyżej. Jak pokazuje jednak życie nawet w trudno dostępnych miejscach można zaaranżować przestrzeń kąpielową z prysznicem. Jak mawiają, dla chcącego nic trudnego. Obecnie możliwe jest zamówienie kabiny na wymiar, idealnie dopasowanej i przyciętej do wysokości ścianki kolankowej. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku niewielkiej przestrzeni.

Znacznie łatwiejszą sprawą jest znalezienie miejsca na umywalkę, gdyż ta może śmiało zostać umieszczona nawet na ścianie kolankowej, choć nie zawiesimy tam lustra. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem będzie umieszczenie jej przy najwyższej ścianie, to pozwoli nam na swobodne wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych. To ustawienie pozwoli nam także na zawieszenie lustra i pokrycie ścian modną i wyrazistą glazurą np. połyskującymi arabeskami, ciemną mozaiką, czy szalenie modnym ostatnio lastryko.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*