Reklama

Jak osłonić taras przed słońcem i deszczem? Propozycje skutecznych rozwiązań

Balkon czy taras to przestrzeń wręcz stworzona do relaksu. Może stanowić świetne przedłużenie salonu czy jadalni, stwarzając okazję do spotkań w gronie rodziny lub przyjaciół czy spokojnego wypoczynku na słońcu i świeżym powietrzu. Jednak co wtedy, gdy ostre słońce czy deszcz uniemożliwia taki odpoczynek? Sprawdź rozwiązania idealne do zadaszenia tarasu!

Możliwości zadaszenia tarasu czy balkonu jest kilka, dlatego zanim podejmiesz decyzję, warto zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami. Jaki system zadaszenia wybrać, czy będzie to zadaszenie na stałe czy może ruchome? Przygotowaliśmy krótki poradnik, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru!

Pergola tarasowa – czy to dobre rozwiązanie?

Często stosowanym rozwiązaniem, zarówno do zadaszenia tarasu, jak i innej przestrzeni w ogrodzie, jest pergola tarasowa. To uniwersalna konstrukcja, która może mieć postać wolnostojącą lub zintegrowaną ze ścianą budynku. Nowoczesne pergole tarasowe świetnie wpisują się zarówno w modernistyczną, jak i bardziej tradycyjną architekturę, tworząc na tarasie przestrzeń idealną do wypoczynku czy wspólnego spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Rozsuwana markiza – alternatywa dla pergoli tarasowej

Dla osób, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na dużą, stojącą konstrukcję, jaką jest pergola, doskonałą alternatywą może być markiza tarasowa. To idealne połączenie funkcjonalności i estetyki, które zapewni Ci osłonę przed słońcem czy deszczem wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Różne modele markiz tarasowych można z łatwością dopasować do swoich potrzeb i upodobań.

Pergola czy markiza – co będzie lepsze dla Ciebie?

Zarówno pergola tarasowa, jak i rozsuwana markiza, zapewnią skuteczną ochronę przed warunkami atmosferycznymi na Twoim tarasie. Na które rozwiązanie zatem się zdecydować? Weź pod uwagę kilka istotnych czynników.

Konstrukcja stała czy mobilna?

Jedną z istotniejszych różnic pomiędzy markizą a pergolą jest mobilność konstrukcji. Markizę można łatwo zwinąć i rozwinąć w dowolnym momencie. Z kolei pergola, nawet taka z ruchomym dachem, wciąż ma zamontowane na stałe słupy podtrzymujące całą konstrukcję. Dla niektórych użytkowników taka opcja może być wadą, a dla innych zaletą, dlatego warto rozważyć zastosowanie danego rozwiązania w konkretnym przypadku.

Osłona przed wiatrem

W niektórych przypadkach osłona przed słońcem czy lekką mżawką może być niewystarczająca. Dla użytkowników, którzy potrzebują także ochrony przed wiatrem czy zacinającym deszczem, lepszym wyborem będzie pergola niż markiza. Dlaczego? Ponieważ oferuje ona możliwość zabudowania nie tylko dachu, ale także ścian – na przykład przy pomocy rozwijanych rolet czy nowoczesnych lameli.

Przyścienna czy wolnostojąca?

W przypadku, gdy taras bezpośrednio przylega do jednej ze ścian zewnętrznych budynku, sprawdzi się zarówno markiza, jak i pergola przyścienna. Jednak w celu zadaszenia oddalonych od domu miejsc – na przykład podestu z jacuzzi – w grę wchodzi wyłącznie wolnostojąca pergola.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*