Reklama

Jak dobrać materac do wagi? 6 wskazówek

Dobrze dobrany materac to gwarancja lepszej jakości snu i większej wygody. Na szczęście mnogość modeli sprawia, że każdy jest w stanie dobrać odpowiedni materac dla siebie – dostosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji. Przy zakupie należy mieć na uwadze między innymi masę swojego ciała i jego budowę. Istotne znaczenie ma tu stopień twardości materaca, który w dużej mierze decyduje o komforcie użytkowania.

 1. Przy wyborze materaca zawsze miej na uwadze stopień twardości

Stopień twardości materaca ma ogromne znaczenie, dlatego zawsze zwracaj na niego uwagę przy zakupie. Jeśli materac zostanie odpowiednio dobrany, możesz liczyć na komfortowy wypoczynek. Właściwa twardość materaca sprawia, że kręgosłup jest odpowiednio wspierany. Kluczowe jest to, aby uwzględniał on wszystkie naturalne krzywizny anatomiczne. Każdy ma inną sylwetkę, dlatego niezbędne staje się dopasowanie materaca do swoich indywidualnych uwarunkowań i potrzeb.

Materac nie może być za twardy ani za miękki. Optymalna twardość zapewnia elastyczne podłoże, dostosowujące się do ciała i utrzymujące wszystkie jego partie w prawidłowej pozycji. Pamiętaj o tym, że spanie na materacu o niewłaściwym stopniu twardości sprzyja rozwojowi schorzeń kręgosłupa i nasilaniu się objawów. Zbyt miękki materac sprawia, że ciało „zatapia się” w nim. Podłoże szybko się odkształca i traci swoje pierwotne walory użytkowe. Z kolei materac zbyt twardy może powodować dyskomfort, zwiększenie napięć mięśniowych, a w konsekwencji dolegliwości bólowe.

2. W jaki sposób dopasować materac do masy ciała? Sprawdzaj oznaczenia

Każdy materac ma konkretny stopień twardości. Modele z oznaczeniem H1 wskazują na miękki materac. Będzie to odpowiednie rozwiązanie dla osób filigranowych, o drobnej budowie ciała i niskiej wadze. Miękkie materace poleca się osobom o masie ciała do 60 kilogramów.

Z kolei materace o stopniu twardości H2 są odpowiednie przy wadze 60–80 kilogramów. Cechują się średnim stopniem twardości. Jeśli Twoja masa ciała wynosi więcej niż 80 kilogramów, ale nie przekracza 100 kilogramów, wybierz materac twardy, czyli z oznaczeniem H3. Za najtwardsze uznaje się materace H4. Są one odpowiednie przy większej wadze, powyżej 100 kilogramów.

3. Materac dla dwojga – wybierz odpowiedni rodzaj

W przypadku par wybór odpowiedniego materaca jest nieco utrudniony ze względu na zróżnicowaną masę ciała obojga partnerów. Jeżeli różnica wagi jest bardzo duża, warto pomyśleć o zakupie dwóch pojedynczych materacy – każdy dopasowany do sylwetki użytkownika. W przypadku większości par powinien się jednak sprawdzić podwójny materac, o ile mądrze dobierzesz jego rodzaj. Dla dwojga najlepiej nadają się materace kieszeniowe.

Ciekawym rozwiązaniem są materace multipocket, które mają wiele niezależnie pracujących sprężyn, co przekłada się na wiele punktów podparcia, czyli na zwiększoną elastyczność. Materace marki Hilding dostępne na stronie https://sennamaterace.pl/34-materace-multipocket to gwarancja odciążenia kręgosłupa i mięśni, a co za tym idzie – komfortowego, zdrowego snu.

Na korzyść materacy multipocket przemawia uginanie się sprężyn wyłącznie pod ciężarem użytkownika. Jest to świetne rozwiązanie dla łóżka małżeńskiego, bo znika problem z przenoszeniem się drgań na powierzchnię materaca. Dzięki temu możesz liczyć, że ruchy jednej osoby są nieodczuwalne dla drugiej znajdującej się obok. Mają one też kilka zróżnicowanych stref twardości, co gwarantuje odpowiednie dopasowanie do naturalnych krzywizn ciała.

4. Przetestuj różne pozycje na materacu

Pamiętaj o tym, że każdy producent może mieć nieco inne oznaczenia stopni twardości. Ich zakresy mogą się różnić, dlatego dobrym rozwiązaniem jest udanie się do sklepu stacjonarnego i przetestowanie materacy na miejscu. Przyjmując rozmaite pozycje na materacach obu stopni twardości zdecydowanie łatwiej wybrać dla siebie idealny model, czyli najwygodniejszy. Na miejscu uzyskasz też cenne wskazówki, jak dobrać materac dok wagi.

Zakupy online z kolei oznaczają unikalną możliwość przetestowania produktu w zaciszu własnego domu. Bez pośpiechu i presji sprawdzisz, czy zakupiony model spełnia wszystkie Twoje oczekiwania, także pod kątem optymalnej twardości. Jeśli cokolwiek będzie nie tak, możesz zwrócić lub wymienić materac na taki, który zapewni Ci stuprocentowy komfort przy każdym ułożeniu ciała.

5. Sprawdź ułożenie swojego ciała na materacu

Niezależnie od tego, czy kupujesz stacjonarnie, czy online, najlepiej mieć w tym wsparcie drugiej osoby. Sprawdzi ona, w jaki sposób układa się Twoje ciało na powierzchni materaca podczas przyjmowania różnych pozycji. Należy się skupić na kręgosłupie, szczególnie podczas leżenia na boku. Na odpowiednim materacu będzie układał się on w linii prostej na całej swojej długości. Ramiona i biodra nie mogą zatapiać się w materacu. Miej na uwadze, czy odcinek lędźwiowy jest właściwie podpierany. O optymalnym stopniu twardości można mówić, jeśli podczas leżenia można wsunąć otwartą dłoń w przestrzeń między lędźwiami a materacem.

6. Postaw na dobrej jakości produkty

Pamiętaj o tym, że wybór odpowiedniego materaca to nie wszystko. W celu stworzenia dogodnych warunków do spania musisz zadbać też o dobór poduszki i pościeli. Dla wielu osób najlepszym rozwiązaniem będzie anatomiczna poduszka z pianki i kołdra puchowa na każdą porę roku. Zawsze zwracaj uwagę na jakość kupowanych przedmiotów. Wybieraj produkty renomowanych marek, atestowane, z odpowiednimi certyfikatami. Wyróżniają się one wysokimi walorami użytkowymi, nieprzeciętnymi parametrami technicznymi i – co też istotne – wysoką estetyką.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*