Psy są niezwykle kontaktowymi zwierzętami, które z natury nie lubią przebywać same. Jednak nie da się uniknąć sytuacji, w której pupil musi poradzić sobie w domu bez swojego człowieka. Na jak długo można zostawić psa samego?
Czy psa można zostawić na 8 godzin?
Wyjście do pracy, do lekarza, na zakupy lub spotkanie towarzyskie – to tylko kilka z wielu sytuacji, kiedy musimy zostawić swojego pupila samego. Czasami jest to tylko kilka minut, ale bardzo często bywa, że czas znacznie się wydłuża. Czy można zostawić psa na 8 godzin samego, podczas gdy my będziemy np. w pracy?
To, ile godzin pies może być sam w domu jest kwestią indywidualną. W większości przypadków pupil bez problemu radzi sobie kilka godzin podczas nieobecności domowników. W innym wypadku niewiele osób mogłaby sobie pozwolić na posiadanie czworonoga. Psy, które uważane są za bardzo społeczne zwierzęta, źle znoszą samotność. Ważne jest zatem wcześniejsze przygotowanie zwierzaka na to, że czasami będzie musiał zostać sam.
Jak przyzwyczaić psa do zostawania samemu w domu?
Nauka samodzielności powinna polegać na opuszczaniu domu na coraz dłuższy czas. Na początek wystarczy kilkanaście minut, przy czym najlepiej nie odchodzić daleko od domu. Dzięki temu będziemy słyszeć, czy zwierzak nie reaguje piskiem bądź szczekaniem. Próby należy ponawiać, stopniowo zwiększając czas nieobecności. Warto jednak wspomnieć, że każde wyjście z domu powinno być naturalne, a nie teatralne. Po prostu należy wstać, założyć buty i wyjść, aby nie pobudzać psa. – mówią eksperci z Pethomer.com.
Szczeniak sam w domu 9 godzin?
Ile wytrzyma szczeniak sam w domu? 8 godzin lub więcej, jak w przypadku dorosłych psów, to zdecydowanie zbyt dużo. Według zaleceń behawiorystów szczeniak w bloku lub domu powinien zostawać nie więcej niż 3 – 4 godziny. Chodzi tu nie tylko o jego brak samodzielności lub potrzebę kontaktu z człowiekiem, ale także o sprawy fizjologiczne.
Naukę zostawienia szczeniaka samego w domu zaczyna się od utrwalania faktu, że on i opiekun nie są nierozłączni i nie każda chwila będzie spędzona razem. Na początek można zostawiać psinę samego w pokoju na kilkanaście minut. Niech zobaczy, że pomimo chwilowej nieobecności, człowiek zawsze do niego wraca. Każde dobre zachowanie warto nagradzać, np. przysmakiem. Podobnie, jak w przypadku dorosłych psów, czas nieobecności należy zwiększać, ale z uwagą na to, jak maluszek reaguje.
Jaki pies dobrze znosi samotność?
Nie ma rasy, która dobrze znosi samotność, ale są takie, szczególnie narażone na lęk separacyjny. Pinczer, terrier, chihuahua i maltańczyk same w domu mogą nie odnaleźć spokoju podczas nieobecności domowników. Opiekunowie takich ras często polecają naukę zostawania psa w domu od wieku szczenięcego lub adopcję dwóch zwierzaków, aby mogły cieszyć się swoim towarzystwem. Można również skorzystać z usług Petsitter na Pethomer, czyli opiekuna, który zapewni m.in. dzienną opiekę pupila podczas nieobecności domowników.
Co zapewnić psu podczas swojej nieobecności w domu?
Przed wyjściem z domu należy przede wszystkim zafundować czworonogowi długi spacer, podczas którego załatwi swoje potrzeby fizjologiczne i rozładuje energię. Dzięki temu pozostawiony w domu będzie zrelaksowany. Należy też upewnić się, że nasz pupil ma uzupełnioną karmę i wodę w misce.
Co się dzieje, gdy pies zostaje sam w domu? Większość dorosłych psów przesypia sporą część dnia w swoim legowisku lub bawi się pozostawionymi dla niego zabawkami. Organizacja interesującego dla psa otoczenia pozwoli mu zabić nudę. Istnieją specjalne zabawki dla psa samego w domu. Mata węchowa, kong z przysmakami czy gryzaki będą dobrą inwestycją. Aby sprawdzić, co robi pies sam w domu można również zainstalować kamerkę w pokoju.
Pies sam w domu a lęk separacyjny
Nie sztuką jest to, jak nauczyć dorosłego psa zostawać samemu w domu, jeśli jest zdrowy. Dużo trudniej jest, gdy pupil zmaga się z problemami behawioralnymi. Lęk separacyjny u psa objawia się stresem, który szybko przeradza się w panikę, którą czworonogi rozładowują wokalizacją, niszczeniem mebli czy drapaniem w drzwi, a nawet wygryzaniem sierści.
Jeśli pies wyje, jak zostaje sam w domu lub niszczy wszystko wokół, najlepiej konsultować się z behawiorystą, który opracuje plan działania. Z pewnością lęk u psa można pokonać codzienną rutyną oraz jasnymi sygnałami, kiedy jest czas na wspólne zabawy i pieszczoty, a kiedy nie. Eliminacja stanów lękowych u psa to długi i żmudny proces, ale warto działać dla zdrowia i komfortu ukochanego pupila.
Znajdź opiekuna dla psa na www.pethomer.com
Zdarzają się sytuacje, gdy musimy opuścić dom na dłużej, co wtedy? Jeśli nikt z rodziny bądź zaufanych znajomych nie może zająć się psem w domu, warto skorzystać z pomocy zwierzolubów na stronie Pethomer. Wystarczy w wyszukiwarce wybrać lokalizację, aby odnaleźć osoby w pobliżu siebie, które czasowo zaopiekują się zwierzęciem.
Opiekun dla pas z Pethomer może zaoferować spacery w ustalonych godzinach, karmienie bądź opiekę dzienną. Ponadto są tam również osoby, proponujące domowy hotel dla psa. Pethomer to portal, dzięki któremu znajdziesz odpowiednią opiekę, aby twój pupil miał nie tylko zapewnione komfortowe warunki, ale także odpowiednią dawkę czułości!
Artykuł sponsorowany