Reklama

Gdzie wyrzucić stare opony?

Ogumienie samochodowe charakteryzuje się pewnym stopniem zużycia w ramach normalnej eksploatacji. Oznacza to, że opony mogą tracić swoje istotne parametry nawet w przypadku ich regularnej kontroli, pompowania, właściwego przechowywania i użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Innymi słowy, po prostu się ścierają i po pewnym czasie stają się bezużyteczne. Ich bieżnik jest bowiem coraz płytszy, a to może prowadzić do problemów, takich jak coraz dłuższa droga hamowania, słaba przyczepność na różnych nawierzchniach i ogólne pogorszenie bezpieczeństwa, jak również komfortu podróżowania. Nic więc dziwnego, że raz na jakiś czas trzeba dokonać wymiany ogumienia na nowe, natomiast stare opony trzeba wyrzucić w sposób zgodny z przepisami obowiązującymi na terenie naszego kraju.

Legalne pozbywanie się zużytych opon

Co prawda, istnieje sporo pomysłów dalszego wykorzystywania zużytych opon, ale nie każdy ma do tego głowę oraz chęci. Każdy, kto chciałby się pozbyć starych opon, nie może ich likwidować na własną rękę. Palenie ogumienia jest szkodliwe dla środowiska i zabronione. Wywóz na nielegalne wysypiska oraz wyrzucanie z normalnymi odpadami również nie wchodzi w grę. Równie ważna jest wymiana nowych opon, jak i odpowiednia utylizacja ogumienia. Właściwą praktykę wspiera wielu znany producentów, np. opony Goodyear. Ogumienie nie tylko oferuje świetne ceny, ale również posiada wiele ekologicznych rozwiązań.

Można w takim przypadku otrzymać spory mandat oraz narazić się na problemy prawne. Dobrą wiadomością jest to, że stare opony można wyrzucić lub oddać w różnych miejscach. Poniżej przedstawione zostały najpopularniejsze przykłady takich lokalizacji.

  • Zbiórki różnych odpadów. Dość często różne firmy i organizacje, takie jak na przykład spółdzielnie mieszkaniowe przeprowadzają zbiórki odpadów przeznaczonych do likwidacji lub recyklingu. Można je więc wykorzystać do pozbycia się własnych zużytych opon.
  • Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Organy PSZOK działają w wielu miejscowościach i gminach w naszym kraju. Oferują one odbiór odpadów trudnych w utylizacji. Między innymi takim organom można przekazywać zużyte ogumienie samochodowe.
  • Sprzedaż zużytego ogumienia. Okazuje się, że w Polsce działalność prowadzą liczne firmy i instytucje skupujące zużyte ogumienie w celu recyklingu i dalszego wykorzystania. Taka opcja jest ciekawa, ponieważ można pozbyć się odpadów i otrzymać za nie niewielkie pieniądze.
  • Zostawienie opon u wulkanizatora. Wiele warsztatów wulkanizacyjnych oferuje nie tylko przechowywanie opon, ale również ich oddanie do utylizacji. Często wiąże się to z opłatą, która jednak jest niewielka i pozwala właścicielowi na pozbycie się problemu. Nic więc dziwnego, że ta metoda cieszy się bardzo dużą popularnością wśród wielu ludzi.
  • Centrum utylizacji. Dobrym pomysłem jest umówienie się na określony termin oddania opon do centrum utylizacji. Na rynku działa sporo podmiotów tego rodzaju.
  • Oddanie ogumienia do zakładu bieżnikowania. W takich firmach można przywrócić stare opony do życia poprzez odtworzenie rzeźby bieżnika, która jest dolewana do zużytej opony. Co prawda, takie ogumienie nie dorównuje nowym oponom, ale z pewnością może posłużyć właścicielowi przez kilka sezonów.

Czy utylizacja jest absolutnie konieczna?

Wyrzucanie zużytego ogumienia czy też oddawanie opon do punktu recyklingu nie jest jedynym sposobem pozbycia się odpadów. Obecnie sporo ludzi ma różne interesujące pomysły na temat tego, jak zagospodarować takie ogumienie i dać im drugie życie. Często z opon wykonuje się różne ławki, huśtawki, przeszkody na placach zabaw itp. W wielu przypadkach opony takie się maluje i umieszcza w nich ziemię z kwiatami, tworząc w ten sposób atrakcyjne doniczki zewnętrzne.

Bardzo często stare opony stanowią zabezpieczenie barierek, band, różnych ścian i innych twardych powierzchni na parkingach lub torach wyścigowych. Jeśli ktoś nie ma pomysłu na wykorzystanie zużytych opon, to rozsądnym wyjściem jest poszukanie ciekawych inspiracji w Internecie.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*