Branża e-commerce w wielu przypadkach całkowicie wypiera sprzedaż stacjonarną. Nie dzieje się to bez powodu. Minimalne koszty bieżące, bardzo duży rynek zbytu, a także niewielka cena za założenie własnej witryny to cechy, które przyciągają przedsiębiorców do sieci. Czy warto skorzystać z takiego rozwiązania? Zdecydowanie tak, ale wyłącznie wtedy, gdy w parze z założeniem strony idzie także pozycjonowanie organiczne.
Czym jest e-commerce i dlaczego zyskuje na popularności?
Branża e-commerce, a właściwie e-handlu, rośnie z roku na rok, a coraz więcej przedsiębiorców przenosi swoje firmy bezpośrednio do internetu. Dlaczego? Warto podkreślić między innymi minimalne wydatki związane z bieżącym prowadzeniem działalności internetowej. Właściciel niewielkiej lub dużej firmy musi opłacać wyłącznie niewysokie koszty związane z utrzymaniem witryny (domenę i hosting), podczas gdy przedsiębiorcy działający stacjonarnie muszą również opłacać wynajem i zatrudniać pracowników do obsługi bezpośredniej. Wysokość kosztów jest nieporównywalna i wypada na korzyść e-commerce.
E-commerce to także wiele zalet dla klientów. Należy do nich między innymi cena. Duża konkurencja oraz minimalne koszty utrzymania firmy w sieci sprawiają, że klienci mogą kupić wymarzony towar w znacznie niższej cenie niż w sklepach stacjonarnych. Ponadto nie bez znaczenia jest także wysoki komfort – można złożyć zamówienie w przeciągu kilku chwil bez wychodzenia z domu lub biura.
Najważniejsze etapy pozycjonowania w e-handlu
Pozycjonowanie to najważniejsze działanie marketingowe w sieci, a jego przeprowadzenie ma wiele zalet dla każdego przedsiębiorcy. Największą jest z pewnością wysoka pozycja w Google. Każdy internauta, jeśli chce przeszukać sieć i znaleźć coś interesującego z reguły używa w tym celu wyszukiwarki Google. Nie przegląda jednak więcej niż trzech stron wyników. Oznacza to, że zdecydowanie warto znaleźć się wśród nich.
Proces pozycjonowania jest bardzo czasochłonny, lecz jednocześnie także efektywny. Polega na dokładnym przeprowadzeniu wieloetapowych działań, które dla komfortu pozycjonerów zostały podzielone na trzy etapy. Pierwszym jest audyt SEO. Dzięki niemu agencja SEO lub freelancer może zapoznać się ze stanem całej witryny i przygotować kampanię dalszych działań. Później następuje precyzyjna modyfikacja całego kodu źródłowego, co już wiąże się z bardzo skomplikowanymi czynnościami mającymi na celu dostosowanie go do oczekiwań Google. Kod powinien być przyjazny dla silnika wyszukiwarki – tylko wtedy będzie mogła dobrze go zindeksować i zapewnić danej witrynie odpowiednio wysoką pozycję.
Nie bez znaczenia jest także ostatni etap – off-site – w którym z kolei należy zadbać o zbudowanie jak największej bazy linków zwrotnych. Warto jednak się zatrzymać – do niedawna liczyła się jak największa ilość łączy, teraz liczy się ich jakość. Warto je umieszczać wyłącznie w wyselekcjonowanych domenach, które cieszą się dużą popularnością i mają wysoką pozycję w wyszukiwarce Google.
W pozycjonowaniu chodzi o efektywność – co można osiągnąć?
Wśród wielu wymiernych rezultatów pozycjonowania sklepów internetowych warto wymienić między innymi zwiększenie liczby odwiedzających internautów. Z Google pochodzi ruch organiczny (darmowy) wysokiej jakości, który dobrze konwertuje. Internauci wchodzący na daną stronę WWW bezpośrednio z wyszukiwarki często finalizują zakup lub wchodzą z nią w bezpośrednią interakcję. W efekcie każdy przedsiębiorca oczekuje co prawda wyłącznie lepszych wyników finansowych, jednak zalety poboczne są równie istotne – można otrzymać duże zaangażowanie oraz większą aktywność w mediach społecznościowych. Nie bez znaczenia jest także większe zaufanie ze strony nieufnych internautów oraz więcej możliwości dalszego rozwoju.
Komu zlecić przeprowadzenie pozycjonowania?
Przeprowadzenie procesu pozycjonowania sklepów internetowych warto zlecić wyłącznie wyspecjalizowanej firmie z odpowiednio długą listą dotychczasowych realizacji. Początkujące agencje interaktywne działające w branży SEO mogą przyciągać agresywną polityką cenową i obietnicami bez pokrycia. Z kolei duże i wyspecjalizowane firmy SEO zachęcają klientów realnymi sukcesami, które można osiągnąć nie tylko na papierze, lecz także w realnej współpracy.
Koszt pozycjonowania – od czego zależy i jak ją obniżyć?
Koszty pozycjonowania zależą od wielu zmiennych i parametrów. Podstawowy wpływ na cenę ma przede wszystkim wybrana firma. Na rynku znajdują się zarówno wielkie i dobrze prosperujące koncerny SEO, jak i niewielkie start-upy, założone przez paru przyjaciół z misją. Obie firmy realizują proces pozycjonowania, jednak wycenią go zupełnie inaczej. Z reguły większe koncerny mają do utrzymania nawet kilkaset pracowników oraz duże powierzchnie biurowe, nadrabiają jednak ogromną liczbą klientów. Cena za ich działania z pewnością będzie nieco wyższa niż w przypadku, gdy przedsiębiorca wybierze niewielką firmę o pewnej historii.
Cena zależy również od oczekiwań. Osiągnięcie bardzo wysokiej pozycji w Google może wymagać znacznie wyższych nakładów finansowych niż w przypadku, gdy przedsiębiorca uzna za satysfakcjonujący wynik jakąkolwiek pozycję z pierwszej podstrony wyników. Znacznie ma także branża – firmy działające w gałęzi obfitującej w mocną konkurencję na polu SEO będą płacić za usługę pozycjonowania nieco więcej niż przedsiębiorstwa, które działają np. w dziedzinie fizyki. Dlaczego? Dlatego, że wymagany jest znacznie szerszy zakres prac.
Tak czy inaczej – pozycjonowanie sklepów internetowych to zadanie, które warto powierzyć profesjonalistom i otrzymać w efekcie precyzyjnie wykonaną usługę. Możesz to co prawda zrobić powierzchownie i samodzielnie, lecz nie licz na zbyt wiele. Nieprawidłowe zrealizowanie jednego tylko kroku i naruszenie w związku z tym ścisłych wytycznych Google może w efekcie prowadzić do wykluczenia witryny z wyszukiwarki.
Artykuł dostarczyła Agencja SEO Empressia – pozycjonowanie w Katowicach oraz całej Polsce.
Artykuł sponsorowany