Reklama

Film „Arystokracja reklamy z Katowic” w ścisłym finale Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek

Grzegorz Żądło
Dwa materiały telewizyjne, dwa radiowe, jeden prasowy i jeden internetowy. Kapituła Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek wyłoniła sześcioro finalistów. Wśród nich jest film pt. „Arystokracja reklamy z Katowic” opowiadający o historii katowickich neonów. Zwycięzca zostanie ogłoszony 18 kwietnia w Teatrze Śląskim.

W tym roku na konkurs wpłynęło 60 materiałów dziennikarskich, ale 11 z nich nie spełniło warunków formalnych. Spośród pozostałych kapituła wybrała sześć, które przeszły do decydującego etapu. Są wśrod nich „Ostatnia chopionka” Izoldy Czmok-Nowak  (TVP Historia, 7.01.2014), „Gutentag po polsku” Moniki Hemperek i Lisbeth Jessen (Radio Lublin, 21.10.2014), „Jak pijak grał w piłkę. Ernest Wilimowski i jego historia” Daniela Karasia, Davida Zaisky’ego i Norberta Tkacza (Polskie Radio 3, 9.06.2014 i wp.pl, 27.06.2014), „Umowna data urodzenia. Miałam 3 matki” Anny Malinowskiej (Gazeta Wyborcza – Duży Format, 31.12.2014), „Śląsk za szybami” Marii Zawały i Karola Gruszki (Slaskplus.pl, 9.12.2014) oraz „Arystokracja reklamy z Katowic” niżej podpisanego (TVS, 28.12.2014).

Mój film opowiada o miłości. Wielkiej, autentycznej i trwającej całe życie. To jednak nie miłość do drugiej osoby, ale do neonów. Zbigniew Łankiewicz na początku lat 60. kreślił pierwsze projekty neonów, które potem reklamowały sklepy na terenie całego Śląska. Po ponad 50 latach stworzone przez niego reklamy naprawiają i odtwarzają jego synowie. Sami produkują też nowe. W filmie występują też m.in. ludzie, którzy mozolnie pracują nad odbudową neonowej potęgi Katowic: Dominik Tokarski i Krzysztof Krot. Zdjęcia do „Arystokracji…” zrobił Paweł Smolorz, a film udźwiękowił Marcin Kramarczyk.

Celem Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. K. Bochenek jest promocja regionu, a także upamiętnienie Krystyny Bochenek, śląskiej dziennikarki, znanej z wielu akcji i inicjatyw społecznych.

 


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*