Reklama

David Bowie w Katowicach – pod wieloma postaciami

Praca Poli Dwurnik.

Katarzyna Głowacka
Na obrazie, plakacie, muralu i płótnie – wszędzie tam będzie można zobaczyć wizerunki Davida Bowie. Postać legendarnego muzyka wypełni w sierpniu wnętrze galerii Rondo Sztuki.

„Life on Earth?” to tytuł wystawy, która od 4 sierpnia zagości w galerii Rondo Sztuki. Będzie mieć dwie odsłony (4 i 18 sierpnia), bo też i dwa muzyczne festiwale szykują się w nadchodzącym miesiącu. Obie wystawy będą poświęcone postaci zmarłego w tym roku Davida Bowie. – Dlaczego Bowie? Wybór wydawał się oczywisty. Jest on dla mnie symbolem muzyki niepokornej i nieoczywistej. Taką muzykę można usłyszeć na naszych katowickich festiwalach: OFF i Tauron Nowa Muzyka – mówi Adrian Chorębała, kurator wystawy.

Kolejne pokolenia bawią się przy muzyce piosenkarza, który był też aktorem oraz malarzem i kolekcjonerem sztuki. Do wystawy w Rondzie Sztuki zaproszono artystów, którzy mają swój osobisty stosunek do Bowiego i poprzez swoje prace wchodzą w dialog z jego twórczością. – Bowie jest osobą, która ma wpływ nie tylko na współczesną muzykę, ale także na szeroko pojętą ikonografię popkultury. Stąd pomysł by zaprosić artystów wizualnych, którzy podzielą się swoim stosunkiem do niego poprzez swoje prace – dodaje Chorębała.

Bartek Buczek stworzy instalację, Jadwiga Lemańska zrobi mural, Hubert Czerepok neon, Dawid Ryski plakaty, Sophie Kula stroje, a Pola Dwurnik i Sławomir Elsner rysunki. Każdy z nich na pytanie o współpracę przy tej wystawie zareagował tak samo: chętnie, kiedy?. Wśród rozwiązań artystycznych znajdzie się też wideo-art i zdjęcia. Chorębała obiecuje, że będzie sporo niespodzianek i nieszablonowych rozwiązań stylistycznych. – Tytuł wystaw „Life on Earth?” jest parafrazą tytułu piosenki Bowiego „Life on Mars?” i pokazuje, że twórczość artysty, pomimo jego „ziemskiej” śmierci, jest ciągle żywa i rezonuje na kolejne pokolenia. Artyści, którzy biorą udział w wystawie, to młodzi adepci sztuki, którzy w autorski sposób mierzą się ze sztuką Bowiego – tłumaczy kurator.

Wystawa obywać się będzie jako impreza towarzysząca festiwalom OFF Festiwal i Tauron Nowa Muzyka. Potrwa od 4 do 30 sierpnia. Wernisaże odbędą się 4 i 18 sierpnia o godz. 20.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*