Reklama

Czy warto ogłaszać upadłość konsumencką?

Procedura upadłości konsumenckiej jest dzisiaj wykorzystywana coraz częściej przez osoby, które mają trudności z uregulowaniem swoich zobowiązań jak raty za pożyczki, kredyty, rachunków czy czynszu. Czy warto ogłaszać upadłość konsumencką? Wyjaśniamy, na czym polega ta procedura i jakie daje ona efekty.

Co to jest upadłość konsumencka?

Zapisana w przepisach prawa upadłość konsumencka to procedura prowadzona przed sądem, które ma na celu oddłużenie osoby fizycznej, która nie jest właścicielem działalności gospodarczej.

Proces upadłości konsumenckiej jest przeznaczony dla osób, które mają trudności z uregulowaniem swoich długów i potrzebują w tym wsparcia. Dzięki upadłości długi mogą być łatwiej uregulowane w ramach stworzonego przez sąd planu spłaty. Dodatkowo istnieje możliwość umorzenia części, a nawet wszystkich zadłużeń, zależnie od sytuacji dłużnika.

Upadłość konsumencka – kiedy można ją ogłosić?

Aktualnie istnieją dwie główne przesłanki, które umożliwiają wszczęcie procedury sądowej upadłości konsumenckiej. Zaliczane są do nich:

1. Status konsumenta – znaczy to, że upadłość konsumencka może być jedynie ogłoszona przez osobę, która jest osobą fizyczną i nie prowadzi firmy. Gdy ma ona firmę, wchodzi w skład spółki, nie może ogłosić upadłości konsumenckiej.

2. Brak możliwości opłacania długów – drugim warunkiem jest z kolei niewypłacalność, czyli brak możliwości regulowania zadłużeń, które ciągle wtedy narastają. Minimalny okres niewypłacalności, gdy można ogłosić upadłość konsumencką, to 3 miesiące.

Żeby przeprowadzić procedurę, konieczne jest również złożenie w sądzie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Gdy chce się przeprowadzić procedurę jak upadłość konsumencka Katowice – https://upadlosci-ekspert.pl/upadlosc-katowice/ dają dostęp do sprawdzonych prawników posiadających w tym obszarze doświadczenie.

Jakie są rezultaty ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Za pomocą upadłości konsumenckiej można przede wszystkim łatwiej poradzić sobie w trudnej sytuacji finansowej, gdy długów jest coraz więcej i nie można ich już regulować, co prowadzi do niewypłacalności.

Proces upadłości zatrzymuje procedury komornicze i windykacyjne, a majątek dłużnika przechodzi wtedy do masy upadłościowej, którą zarządza syndyk. Zadaniem syndyka jest wtedy spłata zadłużeń z majątku osoby zadłużonej.

Na skutek upadłości konsumenckiej może dojść do sprzedaży nieruchomości należących do dłużnika. Warto jednocześnie wskazać, że ma on wtedy możliwość otrzymania pieniędzy na wynajęcie lokalu mieszkalnego, dlatego nie musi mierzyć się z problemem eksmisji.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*