Reklama

Cztery dni z designem w Katowicach

Grzegorz Żądło
To może być naprawdę duże wydarzenie. Dyskusje specjalistów, spotkania z architektami i twórcami przedmiotów użytkowych, a do tego targi niezależnego designu. Od 11 do 14 lutego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym  odbędą się „Cztery dni z designem” (4DesignDays). To nowa impreza w Katowicach. Wiele wskazuje jednak na to, że może na stałe wpisać się w kalendarz wydarzeń tego nurtu organizowanych w Polsce.

Organizator, firma PTWP, dobrze wstrzelił się w to, co w ostatnich latach dzieje się w Katowicach i na Śląsku. Coraz lepsza architektura, nagradzana nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Do tego wielu młodych twórców, którzy produkują oryginalne przedmioty. Wreszcie samo miejsce spotkania, czyli MCK – bardzo nietypowy budynek z zielonym dachem, po którym można spacerować.  – Ta przestrzeń jest idealnym miejscem na dyskusję o designie i nieruchomościach. Spodziewamy się 2-3 tys. gości biznesowych i ponad 20 tys. osób w dniach otwartych – mówi Wojciech Kuśpik, pomysłodawca 4DesignDays.

13 i 14 lutego w godz. 10-18 do MCK będzie mógł przyjść każdy, choć nie za darmo. Bilety kosztują 5 zł (osoba dorosła) i 10 zł dla rodzin (2-5 osób). Wejściówka obowiązuje na obydwa dni. Można ją kupić poprzez stronę kupbilet.pl lub na miejscu. Największym wydarzeniem towarzyszącym będą targi niezależnego designu Silesia Bazaar Dizajn vol. 1. Swoje prace wystawi na nich około 100 artystów i producentów z całego kraju, a także z Czech. – Niezależny to niekoniecznie niezgodny z trendami w modzie i designie. Idea jest taka, żeby odciągnąć ludzi od zakupów w sieciówkach, bo przecież nie tylko w takich sklepach można kupić ładne rzeczy – mówi Piotr Kalisz, prezes fundacji Colors of Silesia, która organizuje targi.

Podczas targów będzie można kupić m.in. biżuterię, zabawki, meble i akcesoria wyposażenia wnętrz.

Wśród imprez towarzyszących znalazły się też wystawy, w tym  Śląski Przegląd Architektury Województwa, przygotowany przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. – Zaprezentujemy projekty, które chcą pokazać architekci. Nie będzie żadnej preselekcji. Każdy będzie się mógł poddać krytyce odwiedzających – zapowiada Agnieszka Kaczmarska, szefowa SARP w Katowicach. Swoje prace wystawią też absolwenci 8 akademii sztuk pięknych (Najlepsze Dyplomy ASP 2016).

Gośćmi dni otwartych będą prowadzący programy telewizyjne o architekturze i wystroju wnętrz: Omena Mensah, Natalia Nguen i Zbigniew Urbański. Opowiedzą jak mieszkać modnie i wygodnie, jakie są trendy w projektowaniu akcesoriów wyposażenia wnętrz i co warto mieć w domu.

Pierwsze dwa dni imprezy przeznaczone będą dla specjalistów. Odbędzie się m.in. dyskusja o tym co inspiruje i kreuje światowe trendy w architekturze i designie oraz o miastach w przyszłości. W cyklu „short stories” architekci i inwestorzy zaprezentują takie projekty jak Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, budynek Szkieletor Treimorfa w Krakowie, Stary Browar w Poznaniu, Hala Koszyki w Warszawie, Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach i Zamek Cieszyn.

Zdjęcie: materiały prasowe 4DesignDays


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*