Sto lat historii Górnego Śląska opowiadane przez kilkunastu solistów, pięć orkiestr dętych, trzy zespoły, dźwięki maszyn i jedną sztuczną inteligencję. Zrozumieć Śląsk w gliwickiej Arenie już 26 maja.
Abradab, Karolina Czarnecka, FejzJESTM, Misia Furtak, Grubson, Joka, Kapela Fedaków, Kasia Lins, Kasia Moś, Czesław Mozil, Leszek Możdżer, Maciej Obara, Tomasz Organek, Pasimito, Krystyna Prońko, Rahim & Fokus, Piotr Rogucki, Jakub Skorupa, śląskie orkiestry górnicze i hutnicze (KWK Rydułtowy, KWK Marcel, KWK JasMos, KWK Sośnica, Huta Łabędy) z kwartetem smyczkowym orkiestry AUKSO pod batutą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego i otwartej orkiestry orkiestr Rebel Babel Ensemble. To wszystko podczas jednego wydarzenia pt. “Zrozumieć Śląsk”.
Pogmatwana historia, skarby ukryte pod ziemią, Trójkąt Trzech Cesarzy, trzy powstania, dwie wojny światowe, dwa totalitaryzmy, dwa wielkie kryzysy, kaski, maszyny, krajobraz zasnuty dymem – jak to wszystko zrozumieć? Oddajmy głos artystkom i artystom. „Zrozumieć Śląsk” to widowisko, w którym usłyszmy świetne piosenki w zaskakujących aranżacjach oraz zobaczymy jak przeszłość Śląska jest „widziana” z perspektywy przyszłości. Postarały się o to algorytmy sztucznej inteligencji, które na podstawie haseł związanych z historią Górnego Śląska, generują wizualizacje prezentowane podczas koncertu.
W spektaklu zaprezentowane zostaną utwory związane z historią Śląska, wykreowane przez artystów, którzy zaznaczyli się na kartach jego historii, a także współczesne kompozycje zaproszonych twórców oraz instrumentalne wątki narracyjne. Te ostatnie nawiązują do konceptu muzyki dokumentalnej, którą Łukasz L.U.C. Rostkowski zainicjował w Polsce nagrodzonym Paszportem Polityki (2010) projektem “39/89 Zrozumieć Polskę”. Do kompozycji wskreczowane są autentyczne fragmenty audycji radiowych i glosy postaci historycznych.
Zaproszeni goście wykonają po dwa utwory – jeden z własnego repertuaru, drugi to przebój przygotowany specjalnie na to wydarzenie. Usłyszymy m.in. kompozycje Krystyny Prońko, Czesława Mozila, Grubsona, Organka, Leszka Możdżera i wielu innych, a także najnowsze aranżacje ikonicznych utworów Dżemu, Myslovitz, Kalibra 44, Paktofoniki czy Wojciecha Kilara.
To już trzecia odsłona projektu, w którym L.U.C. & Rebel Babel Ensemble spotykają się na Górnym Śląsku z zaproszonymi solistkami i solistami. Dwa poprzednie koncerty organizowane w ramach projektu „Let Poland Be Poland / Chwała Ukrainie”, organizowane w Sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, kończyły się owacjami na stojąco.
Widowisko rozpocznie projekcja 3D komiksów z serii “Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice”. Muzycznie zilustruje je zespół Pasimito.
Bilety są dostępne m.in. TUTAJ i TUTAJ.
Artykuł sponsorowany