Ubezpieczenie AC kupuje się w pakiecie z OC. Dlatego zawsze warto zwrócić uwagę na obowiązkowe ubezpieczenie, które zapewnia taką samą ochronę u każdego ubezpieczyciela. Wniosek? W przypadku OC należy patrzeć na cenę, o czym więcej przeczytasz na https://mubi.pl/najtansze-oc/. W tym artykule zajmiemy się drugim elementem pakietu OC + AC!
Wysokość składki autocasco
Ubezpieczenie AC zapewnia ochronę od zdarzeń losowych takich jak kradzież, uszkodzenie lub zniszczenie spowodowane przez osoby trzecie, właściciela pojazdu czy siły przyrody. Naprawa pojazdu, jeśli szkoda nie jest całkowita (wyceniona na mniej niż 70% wartości pojazdu), może pochłonąć spore środki. Właśnie dlatego jednym z istotnych czynników, który wpływa na wysokość składki jest wartość pojazdu.
Wysokość składki AC zależy także od wieku właściciela samochodu. Podobnie jak w przypadku OC młodzi kierowcy do 25. roku życia otrzymują wyższe oferty ubezpieczenia. Wynika to z faktu, że zazwyczaj nie mają oni zbudowanej historii ubezpieczeń, a więc wypracowanych zniżek. Z drugiej strony statystyki policji wskazują, że w grupie wiekowej 18-25 lat jest najwięcej sprawców wypadków na 10 tys. kierowców.
Znaczenie przy kalkulacji składki ma także wiele elementów umowy. Jakich?
Ubezpieczenie AC jest dobrowolne, dlatego ubezpieczyciele oferują różne jego warianty. Pełna ochrona All risks będzie droższa od AC Mini, które chroni zazwyczaj tylko przed kradzieżą i szkodą całkowitą. Właściciele mogą także rozważyć zawarcie w umowie wkładu własnego, zdecydować o sumie ubezpieczenia, która może być odnawialna lub nie, a także o sposobie likwidacji szkody. Wszystkie te zmienne kształtują wysokość składki autocasco – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.
Sposób użytkowania pojazdu również wpływa na cenę autocasco. Znaczenie ma choćby miejsce parkowania samochodu i liczba zamontowanych w nim zabezpieczeń. Parkowanie na ulicy jest zawsze bardziej ryzykowne niż w prywatnym garażu.
Przyczyny wzrostu składki
Składka ubezpieczenia AC wzrośnie po wypłaceniu odszkodowania za szkodę. Oczywiście nie zmieni się ona w trakcie trwania umowy, ale przy następnej ocenie ryzyka ubezpieczeniowego, a co za tym idzie, przy przedstawieniu nowej polisy. Co ważne, nie dotyczy to tylko sytuacji, w której zawinił właściciel samochodu – również uszkodzenia przez burzę czy wandali wpłynie na utratę zniżek AC.
Przerwanie ubezpieczania na jakiś czas może wpłynąć na utratę zniżek, a zatem na wzrost składki AC. Jednak w tym przypadku warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, ponieważ część ubezpieczyciele nie bierze takiej przerwy pod uwagę.
Pomysł na obniżenie ceny kolejnego AC
Aby nie doszło do utraty zniżek i wzrostu składki ubezpieczeniowej, warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą w takiej sytuacji.
- Nie zgłaszać ubezpieczycielowi drobnych szkód – jeśli szkoda jest niewielka i jej naprawa nie będzie kosztować więcej niż kilkaset złotych, to nie ma sensu zgłaszać jej ubezpieczycielowi. O wiele lepiej jest naprawić ją na własny koszt. Dzięki temu nie zostanie ona zaraportowana w UFG i nie wpłynie na cenę AC. Ubezpieczyciele sami proponują kierowcom zapisy o szkodzie minimalnej, która działa na takiej właśnie zasadzie. Ubezpieczyciele odpowiada wtedy za szkody powyżej określonej wartości.
- Dodatkowe ubezpieczenia – firmy ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenia, które zapewniają ochronę szyb lub opon. Te elementy pojazdu szczególnie narażone są na uszkodzenia, więc warto pomyśleć o takiej polisie.
- Odszkodowania od sprawcy – niestety nie zawsze szkoda spowodowana jest przez innego kierowcę. Jednak gdy jest to możliwe, to odszkodowanie powinno być wypłacone z polisy OC kierowcy, który spowodował szkodę.
Więcej informacji na temat utraty zniżek AC znajdziesz w poradniku: https://mubi.pl/poradniki/utrata-znizek-z-ac/. Pamiętaj, że w porównywarce ubezpieczeń Mubi w każdej chwili możesz sprawdzić oferty pakietów OC + AC. Firmy ubezpieczeniowe mają różne polityki związane z przyznawaniem zniżek i promowaniem bezszkodowej jazdy, dlatego warto zrobić kalkulację dla swoich danych!
Artykuł partnera