Reklama

Co warto wiedzieć na temat kredytu walutowego?

W Polsce niewielka część społeczeństwa może pozwolić sobie na zakup nieruchomości takiej jak mieszkanie lub dom z bieżących środków finansowych. Jedną z możliwości jest zaciągnięcie kredytu walutowego. Dowiedz się czy każdy może zaciągnąć ten rodzaj kredytu oraz jakie warunki należy spełnić.

Jaka jest definicja kredytu?

Definicję kredytu znaleźć można w prawie bankowym. Definicja ta mówi o tym, że kredyt to zobowiązanie, które bank zgadza się przekazać kredytobiorcy na określony czas, w określonej kwocie oraz na określonych w umowie kredytowej zasadach.

Kredytobiorcę zaś zobowiązuje się do przestrzegania warunków umowy kredytowej, wydatkowania pieniędzy zgodnie z celem zawartym w umowie kredytowej oraz regularnej spłaty swojego zobowiązania.

Czym jest kredyt walutowy?

Kredyt walutowy to kredyt, który udzielany jest w walucie innej niż ta, która obowiązuje w danym kraju. W przypadku Polski kredyt walutowy zasięgnąć można w walutach takich jak:

– Frank szwajcarski,
– Funt brytyjski,
– Dolar amerykański,
– Euro.

Kto może zaciągnąć kredyt walutowy?

Obecnie nie każdy może zaciągnąć kredyt walutowy. Komisja nadzoru finansowego wprowadziła nowe przepisy, które umożliwiają zaciągnięcie kredytu walutowego jedynie osobom, które otrzymują trwały dochód w walucie kredytu.

Zmiany te zostały wprowadzone po to, aby zabezpieczyć trwałą i regularną spłatę, jak i obsługę kredytu. Komisja nadzoru finansowego zmiany wprowadziła również po to, aby już nigdy więcej nie powtórzyła się sytuacja, która miała miejsce w naszym kraju, kiedy to masowo udzielano kredytów we franku szwajcarskim.

Jakie dokumenty złożyć aby otrzymać kredyt walutowy?

Starając się o kredyt walutowy musisz pamiętać o tym, że wszystkie złożone przez ciebie dokumenty muszą zostać spisane w języku polskim. Jeżeli posiadasz dokumenty, które zostały spisane w innym języku, należy je przetłumaczyć. Zaleca się, aby tłumaczenia dokumentów dokonał tłumacz przysięgły.

Bank wymagać może złożenia dokumentów takich jak umowa o pracę za granicą lub kontrakt za granicą, zaświadczenia o wysokości twoich dochodów, wyciąg z konta bankowego z ostatnich trzech lub sześciu miesięcy, zeznanie podatkowe z poprzedniego roku, a także potwierdzenie zameldowania w Polsce. Bank wymagać może również złożenia dodatkowych dokumentów, takich jak zezwolenia na pobyt stały za granicą oraz zezwolenia na pracę za granicą.

Jak obecnie wygląda sytuacja Frankowiczów?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wstąpienie na drogę sądową i próby odzyskania utraconych pieniędzy. Jedna z najlepszych kancelarii frankowych w Polsce zajmuje się m.in. sprawami, które dotyczą pekao ugody frankowe.

Zatrudnieni w kancelarii specjaliści dokładnie przeanalizują dokumenty związane z twoją umową kredytową a następnie powiedzą jakie kroki prawne najlepiej jest podjąć w danej sytuacji.

Jakie są wady kredytu walutowego?

Kredyt walutowy posiada zarówno wady jak i zalety. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jest zapoznać się zarówno z plusami i minusami tego rozwiązania. Jedną z głównych wad kredytu walutowego jest bardzo mała liczba ofert tego produktu w bankach.

Dodatkowo, należy pamiętać o tym, że starając się o kredyt walutowy należy posiadać znacznie wyższą zdolność kredytową, a także, wyższy wkład własny niż w przypadku kredytu złotowego. Należy również pamiętać o tym, że dokumenty muszą zostać spisane w języku polskim. Korzystanie z usług tłumacza przysięgłego wydłuża proces starania się o kredyt oraz jest dla ciebie dodatkowym kosztem.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*