Reklama

Chodził po polu z wykrywaczem metalu. Grozi mu kilka lat więzienia

Redakcja
Policjanci z Raciborza zatrzymali 32-letniego mężczyznę, który bez odpowiedniej zgody chodził po polu z wykrywaczem metalu. Może nie wszyscy wiedzą, ale po ubiegłorocznej zmianie przepisów, poszukiwanie „skarbów” w ten sposób jest przestępstwem, za które grozi 2 albo nawet 8 lat więzienia.

Chodzącego po polu z wykrywaczem mężczyznę zauważyła postronna osoba, która zadzwoniła na policję. Kiedy patrol prewencji przyjechał na miejsce, zatrzymał 32-latka. Nie miał on bowiem zgody od wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie poszukiwań zabytkowych przedmiotów. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Jeżeli okaże się, że na terenie, na którym prowadził poszukiwania, doszło do uszkodzenia stanowisk archeologicznych, potencjalna kara wzrasta do nawet 8 lat.

Jak przypominają policjanci, 1 stycznia 2018 roku w polskim prawie zmieniły się przepisy dotyczące kwalifikacji nielegalnych poszukiwań zabytków.  Dotąd było to wykroczenie, a obecnie już przestępstwo.

Zgodnie z art. 109c. Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami:

Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dotkliwsza sankcja grozi za niszczenie zabytków, w tym stanowisk archeologicznych:

Art. 109. 1. Kto bez pozwolenia wywozi zabytek za granicę albo po wywiezieniu go za granicę nie przywozi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie ważności pozwolenia albo, w przypadku o którym mowa w art. 56a ust. 8, w terminie 60 dni od dnia, w którym decyzja o odmowie wydania kolejnego pozwolenia na czasowy wywóz zabytku za granicę stała się ostateczna albo od dnia otrzymania informacji o pozostawieniu wniosku o wydanie kolejnego pozwolenia na czasowy wywóz zabytku za granicę bez rozpatrzenia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Pozwolenie na poszukiwania może otrzymać każdy, kto złoży do właściwego miejscowo wojewódzkiego konserwatora zabytków prawidłowo wypełniony wniosek i wniesie opłatę skarbową. Decyzja należy do konserwatora.


Tagi:

Komentarze

 1. Xawier 11 stycznia, 2021 at 8:59 pm - Reply

  Można chodzić i szukać meteorytów. Tyle, że w tym chorym kraju każdego traktują jak przestępce. Krymilaryzuje się ludzi dla nabijania statystyk i odbębniania pseudo sukcesów. To jest gorzej niż za komuny. Wtedy nikt z takich rzeczy afer nie robił. Jak zbieracie złom szukacie meteorów to nic wam nie mogą zrobić. Tylko trochę kłopotów przez idiotów. Zastraszanie obywateli.

  • Gajusz 21 lipca, 2022 at 8:03 am Reply

   Poza politykami. Ci mogą wszystko. Bezkarnie.

  • podajnik 12 stycznia, 2021 at 2:11 pm Reply

   Nie każdego traktuje się jak przestępce, tylko takiego któremu udowodni się przestępstwo. Nareszcie skończą się nielegalne rozgrzebywania stanowisk archeologicznych i szabrunek źródeł historycznych na sprzedaż.

   • Mirek 13 marca, 2021 at 12:12 pm Reply

    Nic się nie zmieni ludzie jak chodzili będą chodzili. Najwięcej szabrują archeolodzy. Tego typu prawo jest chore. Polska to bandycki kraj z bandyckimi uznaniowymi przepisami.

 2. Marek 6 listopada, 2019 at 9:36 pm - Reply

  W ostatnim czasie ciagle przedstawiaja w mediach detektorysów jak zwyklych przestępców. Społeczeństwo sie nabiera i myśli, że faktycznie nic tylko ryją stanowiska archeologiczne. Gdzie pradziwe artykuły o wspaniałych odkryciach i dokonaniach tych miłośników historii. Jesli się nie połaczymy w walce o dobre imię to nie zmienią prawa.

 3. Jurek 6 listopada, 2019 at 5:36 pm - Reply

  Szukał zabytków?. To w Policji maja ekspertów od zabytków? A może redakcja jest ekspertem w tym temacie. Tylko że na 100 ekspertów każdy powie co innego w kontekscie zabytkowego przedmiotu. A jeżeli faktycznie znalazł zabytek to zgodne z ustawą konserwator niech zamkniectrren i ściąga archeologow. No i oczywiście trzeba pajde dać rolnikowi że z premedytacją choć nieświadomie niszczyl przez lata zabytki.

 4. Jacek 6 listopada, 2019 at 4:40 pm - Reply

  Tytuł błędny
  Chodzenie z wykrywaczem nie jest przestępstwem.
  Każdy może posiadać i nie jest na wykrywacz potrzebne żadne pozwolenie.
  Pozwolenie jest potrzebne do POSZUKIWANIA ZABYTKÓW

 5. Krzysztof 6 listopada, 2019 at 3:53 pm - Reply

  Kto to prawo wymyśla to najpierw powinien się zbadać bo jak się kradnie mieszkania uczciwym ludziom w STOLYCY to jest ok a jak się zajmuje szukaniem skarbów to jest przestępstwo paranoja. W USA każdy ma wykrywacz metalu i chodzi z nim po plaży bez upoważnienia jakiegoś pismaka. W lasach i polach państwowych podobnie. To jest wolność a tu zaczyna być jak za komuny. A na dodatek zieloni – czerwoni / drzew z kornikiem nie wycinać bo zdechnie kornik, nie przekopywać mierzei bo ryby zdechną a ruski się obrażą że nie będą pobierali daniny, Sylwester nie w Zakopanem bo obudzą się susły pomimo, że od wielu lat ludzie strzelali i rzucali petardy, nie budować autostrad bo żaby zdechną – a że giną kierowcy bo drogi są ciasne i dziurawe jest ok, nie jeść mięsa wołowego bo jakaś kochająca inaczej jest oburzona. Cyt.: „Dziwny jest ten Kraj” – Cz. N. Wydrzycki. Pozdro

 6. Budowniczy B. 6 listopada, 2019 at 3:33 pm - Reply

  Ehh… Te zło()dzieje z sejmu chcą dla siebie wszystko zagarnąć

 7. Olo 6 listopada, 2019 at 2:53 pm - Reply

  Może by trzeba zmienić ten przepis bo jak tak dalej pójdzie to nasi dzielni policjanci pozamykaja jeszcze wiele porządnych ludzi . Idąc tym tokiem myślenia … jak masz jaj i to między jajami to jesteś gwalcicielem… żenada co za przychlasty pracują w policji. Brak słów na określenie tych funkcjonaruszy . PSY to za mało.
  Pozdrawiam

 8. Stas 6 listopada, 2019 at 12:30 pm - Reply

  Przestępcy zamykają normalnych ludzi. Ci, co go zatrzymywali skąd wiedzieli, że poszukiwał zabytkowych przedmiotów?

 9. BBB 6 listopada, 2019 at 8:38 am - Reply

  Trzeba wpierw udowodnić że szukał zabytków, a może zbierał kapsle lub meteoryty

 10. Mateusz 6 listopada, 2019 at 8:08 am - Reply

  Dobrze że meteorytów szukam a nie jakiś tam zabytków

 11. ZaniepokojonyObywatel 6 listopada, 2019 at 7:17 am - Reply

  Brawo policja! Bandytów do więzienia i tak ma być! Rodzinę mu jeszcze zamknijcie za współudział, bo na pewno wiedzieli, że zamierza szukać zabytków! Dobrze, że jakiś czujny i sprawiedliwy człowiek się znalazł i zadzwonił po policję, bo Bóg jeden wie co ten bandzior by tam narobił….

 12. Edi 6 listopada, 2019 at 6:09 am - Reply

  No straszna zbrodnia. Zastanowiłbym się czy w takim przypadku nie powinno być dożywocie i konfiskata majątku. A gdyby na miejsce przyjechał jeszcze używając nawigacji (kolejny sprzęt elektroniczny) to nawet kara śmierci wykonywana przez dzielnych funkcjonariuszy w miejscu ujęcia zbrodniarza. Bez sądu. Wszak został złapany na gorącym uczynku. Super. Dostawać auta od bezdomnego i kamienice od emeryta to można. Ale znaleźć guzik po Helmucie… Ooo… Tragedia…

 13. Wykopek 5 listopada, 2019 at 9:22 pm - Reply

  Co tu dużo mówić? Chory kraj z chorymi przepisami. Jednak nie policjanci winni interwencji którą w przypadku zgłoszenia podjąć musieli, lecz p… konfident który wykazał się społecznym obowiązkiem i wskazał groźnego przestępcę…

  • Jan 6 listopada, 2019 at 7:21 am Reply

   Policjant też człowiek, zawsze ma wybór. Wybrali potraktować go jak przestępcę.

 14. Deus XP 5 listopada, 2019 at 8:36 pm - Reply

  Pozwolenie może otrzymać każdy… Haha patologii i klamstw ciąg dalszy.. Cóż to za przestępstwo a ile to osób rannych, taka jest Polska… Husaria nie o takie scierwo walczyła a My Polacy nie mamy nic swojego nawet to co znajdziesz u siebie w ziemi lub jest po twoim przodu okazuje się że jednak jest Zlodziejskiego Państwa a ty masz tylko płacić podatek.

 15. Piotr 5 listopada, 2019 at 5:40 pm - Reply

  Witam serdecznie poszukiwaczy skarbów . Jestem w Austrii i kopie co weekend i nie jestem tu przestępca !!!!
  Nazywają nas Archeolodzy amatorzy . Co znajdę oczywiście za zgodą właściciela gruntu, jeśli to zabytek oddaję do muzeum. Złoto współczesne i monety nawet te stare mogę zachować.
  Jadąc to Polski nie zabieram sprzętu z oczywistych powodów . Pozdrawiam

  • Wojciech 17 lipca, 2020 at 11:05 am Reply

   Mogę prosić o kontakt ?

 16. Damian 5 listopada, 2019 at 5:09 pm - Reply

  Może nie szukał zabytków może zgubił klucz wracając z imprezy a teraz go szukał ?

  • Jsady 6 listopada, 2019 at 7:19 am Reply

   Nie! Na pewno szukał zabytków i powinni go wpakować do więzienia, bez żadnego procesu, po prostu z miejsca za kraty na 8 lat.

 17. Miego 5 listopada, 2019 at 4:59 pm - Reply

  W innych krajach możesz spokojnie chodzić z wykrywaczem po polach, łąkach itd. Jak znajdziesz coś co ma wartość historyczna to Państwo wykupuje to od Ciebie i jeszcze dostajesz nagrodę! A w Polsce…. Taki przypadek…
  Mój dziadek zakopal monety za stodoła w czasie II wojny, ja je teraz znalazłem przy kopaniu fundamentów pod garaż i w tym momencie jestem przestępca!

 18. Kristov 5 listopada, 2019 at 2:03 pm - Reply

  Za jazdę po pijaku jest mandat 🙂

 19. Olo 5 listopada, 2019 at 12:35 pm - Reply

  Ten kraj i ta policja to żenada, nękają pasjonatów historii którzy ratują od zgnicia z ziemi pamiątki z dawnych czasów.

  • Jatrk 5 listopada, 2019 at 3:28 pm Reply

   Chory kraj to mało powiedziane…
   Za jazdę po pijanemu dostaniesz 500 zł mandatu a za chodzenie po polu nikomu nic nie robiąc od 2 do 8 lat
   Bez komentarza…

Dodaj komentarz

*
*