Reklama

Celebryci z tamtych lat

Grzegorz Żądło
Miało być wiele do tej pory niepublikowanych anegdot, a wyszedł zbiór w większości dobrze znanych. Dla kogoś, kto nigdy nie interesował się życiem największych gwiazd PRL-u, książka Aleksandry Szarłat „Celebryci z tamtych lat” może być sympatyczną rozrywką. Dla tych bardziej zorientowanych w temacie, będzie raczej rozczarowaniem.

Już sam tytuł brzmi podejrzanie. W końcu kilkadziesiąt lat temu nikt o celebrytach nie słyszał. Jak tłumaczy autorka, tak czy inaczej, byli nimi w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Mnie się jednak wydaje, że chodzi po prostu o nośny tytuł. Daniel Olbrychski, Maryla Rodowicz, Kalina Jędrusik, Wojciech Gąssowski, Zbyszek  Cybulski, Agnieszka Osiecka, Janusz Głowacki czy Jan Nowicki. Byli gwiazdami w latach socjalizmu, niektórzy nadal nimi są. M.in. właśnie z tego powodu, ich życie zostało już dobrze opisane. Także te wątki, które dotyczą miłosnych podbojów, romansów czy awantur urządzanych w knajpach. A właśnie na tym autorka skupia się najbardziej. Po lekturze „Celebrytów…” wydawać by się mogło, że w latach PRL-u artyści dużą część swojego życia spędzali na piciu wódki. Wszędzie: podczas pracy, po pracy i na wakacjach. Nie wiem czy rzeczywiście tak było, czy autorka celowo uwypukliła ten wątek, który przewija się właściwie przez opisy życia niemal wszystkich bohaterów.

Aleksandra Szarłat szerokim gestem korzysta z opublikowanych już wspomnień i wywiadów, również tych robionych przez siebie. To nic złego, zwłaszcza że wykonała dużą pracę dokumentacyjną. Kiedy jednak takie treści zaczynają dominować w książce, która w podtytule zapowiada ujawnienie nigdy niepublikowanych faktów, czytelnik może się poczuć wprowadzony w błąd.

Po stronie plusów można na pewno zapisać szczegółowy opis PRL-owskich lokali. Kto gdzie chodził, z kim pił, a kogo gdzieś nie wpuszczali i dlaczego. Tyle, że wódka to nie wszystko.

„Celebryci z tamtych lat. Prywatne życie gwiazd PRL-u”. Aleksandra Szarłat, Wydawnictwo Znak Literanova, Kraków 2014


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*