Reklama

Budowa domu do 70 mkw. bez zezwolenia. Co wiemy?

Od stycznia 2022 możesz zbudować mały dom do 70 m2 bez pozwolenia. Nowelizacja ustawy zakłada zniesienie konieczności oczekiwania na zgodę administracyjną. Jakie projekty domów nie wymagają pozwolenia na rozpoczęcie budowy? Jak wygląda nowoczesny, niewielki dom mieszkalny?

Projekty domów – budowa na tzw. zgłoszenie

Dom jednorodzinny o metrażu do 70 m2, stawiany w celach mieszkaniowych przeznaczonych dla samego inwestora, od początku 2022 roku można wybudować na tzw. zgłoszenie. Z czym wiąże się nowelizacja ustawy? W praktyce nowe przepisy oznaczają, że możesz wybrać projekt domu o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 70 m2 i przystąpić do jego realizacji, bez długiego oczekiwania zgodę administracyjną.

Dom bez pozwolenia może mieć dwie kondygnacje. Należy wziąć jednak pod uwagę, że zgłaszając projekt budowy domu do 70 m2, trzeba być prawnym właścicielem działki, na której przewiduje się budowę. Niewielkie domy jednorodzinne muszą być zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego dla danego obszaru. Jeśli nie istnieje plan zagospodarowania, obejmujący Twoją działkę, administracja ma obowiązek przedstawić Ci warunki zabudowy do 21 dni od momentu zgłoszenia chęci budowy.

Projekty domów do 70 m2 – czy są przystosowane dla rodzin?

70m2 może wydawać się niewielką powierzchnią, jednak popularnie dostępne mieszkania w zabudowie wielorodzinnej mają metraż od 55 do 75 m2. Dlatego też wolnostojący, własny dom wypada korzystnie, nawet jeśli jego faktyczna powierzchnia nie będzie przekraczać 70 m2. Warto pamiętać, że jeśli w powierzchnię użytkową budynku wliczy się także poddasze, którego wysokość nie przekracza 2,5 m, to wielkość domu na zgłoszenie może wynosić 95 m2.

Czy można zatem stworzyć optymalną przestrzeń mieszkalną dla rodziny, przy założeniu, że łączna powierzchnia użytkowa budynku będzie wynosiła ok. 70 m2? Oczywiście, że tak. Nowoczesne projekty domów oferują zagospodarowanie przestrzeni, w której znajdzie się miejsce na kilka oddzielnych pokoi, jedną lub dwie łazienki i przestrzeń dzienną. Architekci proponują rozwiązania, dzięki którym domy bez pozwolenia 70 m2 zawierają wszelkie udogodnienia i podział na pomieszczenia, odpowiadający standardom ergonomicznej, nowoczesnej przestrzeni rodzinnej.

Domy bez pozwolenia do 70 m2 – czy warto?

Jeśli wahasz się, czy budowa niewielkiego domu będzie odpowiednim rozwiązaniem, sprawdź jakie projekty domów o metrażu nieprzekraczającym 70 m2 proponują biura architektoniczne. Projekty domów z wizualizacją pozwalają przekonać się, że mały dom nie znaczy niefunkcjonalny, a wręcz przeciwnie – ekonomiczny, odpowiednio zaprojektowany i nowoczesny.

Inwestycja w wolnostojący jest dobrą alternatywą zakupu mieszkania w mieście, zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i par czy osób żyjących samotnie. Dodatkowa przestrzeń zewnętrza zapewnia swobodę i możliwości, których nie oferuje żadne mieszkanie. Sprawdź, jak może wyglądać niewielki dom i wybierz projekt dla siebie.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*