Reklama

Jak powinna wyglądać ścieżka kariery zoopsychologa?

Zoopsycholog – mylony niekiedy z behawiorystą – jest specjalistą ds. relacji człowiek-zwierzę. Zawód zoopsychologa jest stosunkowo nowy; na listę Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej został wpisany 1 lipca 2007 r. Na czym polega praca zoopsychologa i jak można rozpocząć karierę w tym zawodzie?

Zoopsychologia: czym zajmuje się zoopsycholog?

Zoopsycholog to osoba, która specjalizuje się w doradzaniu ludziom – głównie właścicielom zwierząt – w jaki sposób stworzyć relację między nimi a zwierzęciem, tak, by była ona satysfakcjonująca dla obu stron. Dodatkowo zoopsycholog pomaga zredukować niepożądane zachowania zwierzęcia. Należy jednak podkreślić, że zawód zoopsychologa często jest mylony z zawodem behawiorysty; o ile jednak behawiorysta skupia się głównie na zachowaniu samego zwierzęcia, o tyle zoopsycholog kładzie szczególny nacisk na relację między człowiekiem a zwierzęciem.

Na czym dokładnie polega jednak praca zoopsychologa? Specjalista przeprowadza najczęściej dokładny wywiad z opiekunem zwierzęcia – tak, by zorientować się, na czym polega problem oraz jakie rozwiązania mogłyby okazać się najskuteczniejsze. Oprócz tego obserwuje zwierzę (koniecznie w środowisku, w którym żyje na co dzień), a następnie – rekomenduje określoną terapię. Zoopsycholog doradza również, jak prawidłowo wychowywać młode zwierzę, a nawet pomaga przy wyborze zwierzęcia – biorąc pod uwagę predyspozycje właściciela, a także stan psychiczny samego zwierzęcia.

Jakie predyspozycje są istotne w zawodzie zoopsychologa?

W zawodzie zoopsychologa odnajdą się przede wszystkim osoby, które nie tylko uwielbiają zwierzęta i chcą z nimi pracować, ale też ludzie pamiętający o tym, że duża część tej pracy polega głównie na kontakcie z właścicielem zwierzęcia oraz doradzaniu mu, co zrobić, by jego relacja z pupilem była lepsza. Z tego względy w zawodzie zoopsychologa sprawdzą się osoby empatyczne, komunikatywne, ale i cierpliwe, mające świadomość, że w wielu wypadkach konieczne jest mierzenie się z różnymi trudnościami, występującymi zarówno po stronie zwierzęcia, jak i jego opiekuna.

Szkolenia zoopsycholog: jak zostać zoopsychologiem?

Osoby, które chciałyby pracować w tym zawodzie, mogą wybrać się na odpowiednie szkolenie lub kurs. Na przykład Żak prowadzi kurs Zoopsycholog (https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/zoopsycholog), który trwa 10 miesięcy, a jego ukończenie pozwala na rozpoczęcie pracy w gabinetach weterynaryjnych, schroniskach, fundacjach czy stowarzyszeniach działających na rzecz zwierząt. Na zajęciach (które prowadzone są w trybie zaocznym, dzięki czemu naukę na kursie można pogodzić z pracą na pełen etat) kursanci poznają podstawy psychologii, zaburzenia zachowania u zwierząt towarzyszących, sposoby wywierania wpływu i motywowania do zmiany, teorię różnego rodzaju terapii, a także m.in. podstawę anatomii zwierząt i wybrane zagadnienia medycyny weterynaryjnej. Dzięki wiedzy i umiejętnościom wyniesionym z zajęć absolwenci nie powinni mieć problemu z podjęciem pracy w nowym zawodzie.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*