To, w jaki sposób pola elektromagnetyczne oddziałują na organizm człowieka, jest przedmiotem rozmaitych badań i analiz naukowych. W poniższym artykule przedstawiamy szereg przydatnych informacji na ten temat. Zapraszamy do lektury.
Czym jest pole elektromagnetyczne?
Pole elektromagnetyczne to jedno z najważniejszych pojęć z fizyki. Zjawisko to obejmuje pole elektryczne oraz magnetyczne. To pierwsze generowane jest przez ładunki elektryczne. Każdy z ładunków wytwarza wokół siebie pole elektryczne wywierające siłę na inne ładunki znajdujące się nieopodal.
Siła jest uzależniona od ładunku i odległości między nimi. Z kolei pole magnetyczne jest powiązane w bezpośredni sposób z przepływem prądu elektrycznego. Prąd elektryczny generuje pole magnetyczne wywierające wpływ na inne prądy w otoczeniu. Pole magnetyczne również oddziałuje na inne ładunki znajdujące się w pobliżu.
Pole elektromagnetyczne jest generowane przez zmienne pole elektryczne bądź prąd elektryczny. Wytwarzane jest ono przez Słońce, Ziemię, wyładowania atmosferyczne i zjawiska kosmiczne. Obecnie najczęściej z polem elektromagnetycznym mamy do czynienia w kontekście używania urządzeń elektrycznych, ponieważ one również je emitują.
Oddziaływanie pola elektrycznego i magnetycznego opisuje się za pomocą równać Maxwella – uznaje się za podstawę elektromagnetyzmu.
W jaki sposób pole elektromagnetyczne wpływa na ludzki organizm?
Pole elektromagnetyczne wpływa w dużym stopniu na ludzki organizm i w niektórych przypadkach może stanowić przyczynę zagrożeń bezpieczeństwa lub zdrowia. W niektórych przypadkach, gdy pole elektromagnetyczne wykorzystywane jest w dużym zakresie, np. w pracy, może ono doprowadzić nawet do wystąpienia wypadków śmiertelnych.
W momencie, gdy człowiek znajduje się w polu elektromagnetycznym, w jego organizmie może zajść szereg skutków biofizycznych. Chodzi tutaj m.in. o oddziaływanie na procesy przemiany wolnych rodników, pobudzenie tkanki nerwowej bądź mięśniowej (gdy oddziałuje pole o częstotliwościach wynoszących nie mniej niż kilka megaherców) a także wzrost temperatury tkanek (gdy oddziałują pola o częstotliwości mega lub gigahercowych). W niektórych przypadkach zachodzi też jądrowy rezonans magnetyczny bądź zjawisko magnetohydrodynamiczne.
Z badań naukowców wynika, że w przypadku stałego narażania się na promieniowanie PEM mogą pojawić się rozmaite zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. Chodzi tutaj o:
- rozrost tkanek nowotworowych,
- ogólne pogorszenie samopoczucia,
- zaburzenia w funkcjonowaniu układu odpornościowego, krążenia lub sercowo-naczyniowego.
Warto wskazać, że pole elektromagnetyczne może też doprowadzić do uszkodzenia urządzeń elektronicznych (także medycznych) oraz implantów elektronicznych, takich jak pompy infuzyjne czy stymulatory serca.
Jak zmierzyć pole elektromagnetyczne?
Czy da się zmierzyć pole elektromagnetyczne? Okazuje się, że istnieje taka możliwość. Do tego celu można wykorzystać specjalne mierniki – określają one poziom pola elektrycznego i elektromagnetycznego oraz fal radiowych. Dzięki miernikowi można wykryć silne źródła pól elektromagnetycznych i określić ich wpływ na nasze zdrowie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą profesjonalnych mierników pola elektromagnetycznego od renomowanej firmy SR Tech na https://www.srtech.pl/mierniki-pola-elektromagnetycznego.
Artykuł sponsorowany