Regały przepływowe, określane również regały rolkowe na palety, to konstrukcje, które pomagają optymalizować przepływ towarów w magazynie lub centrum dystrybucji. Wśród najważniejszych zalet tego typu instalacji warto wymienić przede wszystkim optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej oraz minimalizację czasu wymaganego na odbiór i umieszczenie towaru, zwiększając efektywność prowadzonych operacji logistycznych. Czy regały przepływowe sprawdzą się również w Twoim magazynie?
Jak działają regały przepływowe?
Elementem konstrukcyjnym wyróżniającym regały przepływowe, jest seria nachylonych rolek, tworzące pochylone bieżnie, na których umieszczane są palety z towarami. System ten pozwala wykorzystać głębokość magazynu w sposób wysoce efektywny i umożliwia przemieszczanie się towarów zgodnie zarówno z zasadą FIFO (ang. First In, First Out), jak i LIFO (ang. Last In, First Out) w przypadku konstrukcji typu „push-back”.
Regały przepływowe działają w oparciu o wykorzystanie siły grawitacji – zastosowanie odpowiedniego kąta nachylenia sprawia, że przechowywane palety przemieszczają się w dół w sposób samoczynny i płynny, eliminując konieczność ręcznego przestawiania palet. Konstrukcje rolkowe mogą posiadać również dodatkowe komponenty, takie jak systemy hamujące oraz separatory, które oddzielają pierwszą jednostkę w kanale od pozostałych palet – wytworzona w ten sposób tzw. wolna pozycja do pobrania jest pozbawiona nacisku wywołanego przez sąsiadujące z nią palety, dzięki czemu proces jej pozyskania nie wymaga dużego nakładu sił.
Regały przepływowe w hali magazynowej | źródło: nedcon.pl
Gdzie stosowane są regały przepływowe?
Regały przepływowe znajdują zastosowanie w magazynach przyjmujących i wydających partie towarów, których nośnikiem są zwyczajne, drewniane palety – najczęściej wykorzystywanym standardem są tzw. palety euro o wymiarach 1200 na 800 mm. Na instalacje tego typu chętnie decydują się również przedsiębiorstwa, szukające optymalnego sposobu organizacji przestrzeni w magazynach o nietypowym kształcie, w którym maksymalne możliwe zagospodarowanie dostępnej kubatury obiektu może nastręczać szereg trudności.
Warto wspomnieć również, że regały przepływowe stanowią popularny wybór w magazynach przedsiębiorstw dystrybuujących towar o ograniczonej przydatności do spożycia. Ponieważ instalacje te doskonale sprawdzają się w przechowywaniu materiałów zgodnie z zasadą FIFO, umożliwiają one zarządzanie gromadzonym towarem w taki sposób, aby produkty o najkrótszym terminie opuszczały go w pierwszej kolejności. Regały przepływowe sprzyjają utrzymaniu odpowiedniej rotacji gromadzonego towaru, zmniejszając ryzyko strat produktowych, związanych z niedochowaniem określonych przez producenta terminów.
Poznaj regały przepływowe marki Nedcon
Planujesz inwestycję w nowoczesne regały przepływowe? Chcesz upewnić się, że wybrany przez Ciebie producent posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie, wymagane do stworzenia autorskiego systemu, dostosowanego do wymogów Twojej branży? Już dziś skontaktuj się z opiekunami inwestycji marki Nedcon Silesia.
Firma Nedcon posiada na swym koncie ponad 1000 udanych realizacji, przeprowadzonych dla największych marek w Polsce, będących liderami w przemyśle spożywczym, e-commerce, odzieżowym, automotive czy meblarskim. Nie zwlekaj – dołącz do zadowolonych użytkowników regałów marki Nedcon i odkryj korzyści, jakie może przynieść Ci nowoczesny magazyn na miarę XXI wieku.
Artykuł sponsorowany