Reklama

Jaki kurier dla firm?

Oferta firm kurierskich skierowana jest do przedsiębiorstw, osób indywidualnych oraz instytucji. To te pierwsze odpowiadają za zdecydowanie największą liczbę przesyłek, które wynikają m.in. ze sprzedaży w serwisach aukcyjnych, sklepach internetowych i nie tylko. Jakiego zatem wybrać kuriera do obsługi przesyłek, aby sprostać oczekiwaniom odbiorców?

Znaczenie usług kurierskich

Klienci, którzy kupują w sieci, mają coraz wyższe oczekiwania w stosunku do zakupów online. Rosnąca konkurencja w branży powoduje, że firmy sprzedające przez internet powinny zwracać uwagę na coraz więcej aspektów działalności. Aby przekonać potencjalnego nabywcę do zakupu nie wystarczy tylko dobra cena – potrzebne są proste formularze, opcja złożenia zamówienia bez rejestracji, dodatki zachęcające do skorzystania z oferty, dostępność preferowanych form zapłaty i takiej formy dostawy, która klientowi odpowiada. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PwC (PricewaterhouseCoopers), dla 42%1 kupujących online wystarczy jedno negatywne doświadczenie z danym sklepem WWW, aby zrezygnowali z dokonania tam zakupu. Dlatego ważne jest dopracowanie oferty pod kątem wszystkiego, co jest istotne dla odbiorców. Kluczowa jest również dostawa.

Jak wynika z raportu „E-commerce w Polsce 2021” przygotowanego przez Gemius, liczba internautów w naszym kraju wynosiła w ubiegłym roku 28,8 mln. 75% z nich kupuje online, a 77% złożyło kiedykolwiek takie zamówienie. Co więcej, 32% nie ogranicza się do polskich witryn – zamawiają oni również w sklepach zagranicznych.

Jeśli chodzi o najczęściej wybierane formy dostawy, to badani wskazali:

  • 77% – punkt odbioru,
  • 50% – kurier do miejsca zamieszkania lub pracy,
  • 24% – listonosz do domu lub pracy.

Ważne z punktu widzenia prowadzących sklep WWW jest również pytanie dotyczącego tego, jakie formy dostawy najbardziej zachęcają klientów do dokonania zakupu. W tym przypadku wskazania były następujące:

  • 81% – punkt odbioru,
  • 68% – kurier do domu lub pracy,
  • 39% – listonosz do pracy lub domu,
  • 35% – punkt partnerski.

Na tej podstawie można już wysnuć wnioski dotyczące oferty, jaką powinien mieć kurier, z którym firma podejmie współpracę. Im większe możliwości dotyczące wyboru formy dostawy zapewni sklep, tym lepiej, ale znaczenie ma również marka  firmy kurierskiej. Za przesyłki powinien odpowiadać podmiot, który jest znany i ceniony na rynku.

Kurier dla firmy – na co zwrócić uwagę?

Klient powinien mieć możliwość skorzystania z oferty firmy kurierskiej, która jest ceniona na rynku. Dlatego sklep nie powinien wybierać do współpracy mało popularnej marki. Firmą, którą warto brać pod uwagę jest GLS, podmiot ceniony nie tylko w Polsce, Europie, ale również na innych kontynentach – marka dostarcza paczki do ponad 160 krajów. Które elementy jej oferty powodują, że warto na nią postawić? 

Przesyłki ekspresowe

W GLS standardowa przesyłka krajowa trafia do klienta w następnym dniu roboczym, ale firma ma również usługi dodatkowe. W ramach opcji ExpressParcel, która łączy się zawsze z TimeDefiniteServices lub SaturdayServices, paczka może zostać dowieziona do odbiorcy do godziny 10.00 lub 12.00 w kolejnym dniu roboczym, a nawet w sobotę. To dla wielu klientów bardzo istotne, gdyż często po prostu potrzebują danego produktu maksymalnie szybko.

Przesyłki międzynarodowe

Raport Gemius pokazuje, że 32% polskich internautów kupuje w sklepach zagranicznych. W przypadku mieszkańców innych krajów Unii Europejskiej nie jest to tak popularne – badanie Eurostatu pokazuje, że z zakupów transgranicznych korzysta około 10% internautów, ale to i tak przekłada się na bardzo dużą liczbę zamówień i znaczące kwoty. Dlatego sklep internetowy powinien gwarantować dostawy do innych krajów. Kurier GLS w ramach usługi EuroBusinessParcel oferuje dostawę do wielu państw europejskich standardowo w 48–96 godzin, w zależności od tego, jak długą trasę musi pokonać przesyłka. Ponadto oferuje również usługę GlobalExpressParcel, w ramach której GLS dostarcza paczki do ponad 160 krajów na całym świecie, a w tym USA, Japonii, Hongkongu, Singapuru i wielu innych.

Dostawy paczek do punktów odbioru

To kolejne rozwiązanie, które powinno się znaleźć wśród możliwych form dostawy. GLS również je proponuje. Chodzi tutaj o punkty Szybka Paczka. W Polsce jest ich około 4,5, a za granicą – ok. 25 tys. Dzięki temu odbiorca może odebrać przesyłkę wtedy, kiedy ma na to czas. Punkty są dostępne w dużych i mniejszych miastach. Np. w Katowicach jest ich około 20. Na stronie: https://gls-group.com/PL/pl/wysylanie-paczek/przesylki-krajowe/kurier-katowice można znaleźć miejsce, które znajduje się najbliżej naszej lokalizacji.

Ponadto firma kurierska powinna zapewniać śledzenie trasy przesyłki, kontakt z kurierem, opcję przekierowania paczki i odebrania w ustalonym z dostawcą miejscu. Im bardziej elastyczna jest oferta firmy, tym lepiej.

1Źródło: https://www.pwc.pl/pl/media/2021-02-09-analiza-pwc-prognoza-rozwoju-rynku-ecommerce-w-polsce.html

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*