Od ponad tygodnia do Punktów Obsługi Pasażera ZTM ustawiają się kolejki. Pasażerowie stoją, żeby złożyć wniosek o kartę ŚKUP. W zdecydowanej większości to Ukraińcy, którzy jeszcze do niedawna mogli korzystać z komunikacji publicznej za darmo.
31 maja skończył się czas obowiązywania uchwały zarządu GZM o bezpłatnym podróżowaniu komunikacją ZTM przez obywateli Ukrainy. Teraz, podobnie jak wszyscy inni pasażerowie, muszą oni kupować bilety. Stąd ogromne zainteresowanie wyrobieniem karty ŚKUP. Od kilku dni do Punktów Obsługi Pasażera w Katowicach ustawiają się kolejki. Największe do tego zlokalizowanego przy ul. Pocztowej oraz tego na dworcu PKP. W Katowicach jest jeszcze jeden punkt, przy ul. Barbary (siedziba ZTM).
Poprosiliśmy ZTM o statystyki dotyczące wniosków o wydanie karty ŚKUP za pierwsze tygodnie czerwca, maja i kwietnia tego roku. W czerwcu takich wniosków wpłynęło prawie 4500. W poprzednich miesiącach około 1700 i 2100. To pokazuje jak duże jest obecnie zainteresowanie ŚKUP-em.
ZTM przypomina, że wniosek o kartę można złożyć przez internet (https://portal.kartaskup.pl). Wówczas dokument może przyjść pocztą na wskazany adres..
Na terenie metropolii funkcjonuje 10 Punktów Obsługi Pasażera. Poza tymi w Katowicach, POP-y mieszczą się także w Sosnowcu, Tychach, Bytomiu, Piekarach Śląskich, Tarnowskich Górach, Gliwicach i Chorzowie.
Ponadto jest około 500 punktów sprzedaży, w których można zakodować bilety na karcie lub uzyskać kartę niespersonalizowaną. Ich lista znajduje się TUTAJ.
Kartę ŚKUP obsługuje także ponad 120 automatów biletowych. W nich pasażerowie mogą otrzymać kartę niespersonalizowaną, kupić bilety i zasilić konto.