Nowa strzelnica za kilkadziesiąt milionów złotych w Katowicach. Na terenie Szkoły Policji w Piotrowicach powstał nowy obiekt. Policjanci nie będą już szkolili się i ćwiczyli „pod chmurką”. Będzie też mniej hałasu dla mieszkańców okolicy.
Po dwóch latach zakończyła się przebudowa osi strzeleckich na terenie Szkoły Policji w Katowicach. Nowy obiekt od miesiąca jest do dyspozycji przygotowujących się do służby policjantów, czyli słuchaczy oraz policjantów odbywających okresowe doskonalenie umiejętności strzeleckich. Do tej pory szkoła miała wyłącznie odkryte osie strzeleckie. Dzisiaj policja zaprezentowała efekt inwestycji za kilkadziesiąt milionów złotych, której celem było m.in. uniknięcie prowadzenia zajęć strzeleckich w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.
Nowa strzelnica została wyposażona w wysokiej klasy sprzęt. – Jest nowoczesna. Oprócz osi czy miejsca do strzelań statycznych, będziemy mogli również korzystać tutaj ze strzelań dynamicznych, sytuacyjnych, taktycznych. To będzie wykorzystywane nie tylko przez policjantów służb podstawowych, jak służby prewencyjne czy kryminalne, ale także przez policjantów naszych służb kontrterrorystycznych – mówił podczas uroczystości nadinsp. Dariusz Augustyniak, I zastępca Komendanta Głównego Policji. Strzelanie nie musi oznaczać huku i odskakujących łusek.
„Znajdujecie się państwo na osi strzeleckiej B3, gdzie został zamontowany multimedialny trenażer strzelecki. W trakcie treningu można stosować broń z emiterami laserowymi, ale również broń palną na amunicję ostrą” – mówi głos w głośniku. W tej hali na dużym ekranie wyświetlane są sceny, na które muszą reagować uczestnicy ćwiczeń. Można tu symulować różne scenariusze. Zaprezentowano atak nożownika i działania pododdziału kontrterrorystycznego policji. Później każdy dostaje notę i widzi efekty swojej interwencji. Dla bardziej zaawansowanych w strzelaniu dostępna będzie wielokierunkowa strzelnica taktyczna, tzw. killing house. Tam przeciwnicy rozstawieni są w kilku przyciemnianych pomieszczeniach i trzeba na bieżąco reagować na zagrożenie.
Zanim przyuczający się do zawodu słuchacze strzelą po raz pierwszy, muszą przyswoić dużo wiedzy teoretycznej. – Ważnym elementem jest znajomość budowy i zasady działania tej broni. Następnie przychodzimy na pierwsze zajęcia treningu bezstrzałowego, gdzie policjanci uczą się jak tę broń bezpiecznie przenosić, jak złożyć na pasie, jak dobyć i wszystkie takie czynności – dobycia, przeładowania, podpięcia i odłączenia magazynka, a na samym końcu – naciśnięcia tego języka spustowego – mówi asp. sztab. Jarosław Czerczak, instruktor wyszkolenia strzeleckiego w Szkole Policji w Katowicach.
Łącznie w nowym obiekcie znalazło się 5 hal strzelań. Inwestycja kosztowała 59,6 mln zł. W toku jest jeszcze modernizacja osi strzeleckich odkrytych, które nadal mają być używane, ale dużo rzadziej.