Czeka cię sprawa rozwodowa? A może sam planujesz złożyć pozew o rozwód? Jak wygląda sprawa rozwodowa? Czy na pierwszej rozprawie można uzyskać rozwód? Więcej szczegółów na temat rozwodu znajdziesz w niniejszym artykule – zapraszamy.
- Jak wyglądają sprawy rozwodowe?
- Czy orzeczenia rozwodu można uzyskać na pierwszej rozprawie?
Rozwód nie jest przyjemną sprawą i zawsze budzi wiele negatywnych emocji. W trakcie sprawy rozwodowej trudno zachować spokój, szczególnie gdy występujemy sami, bez wsparcia profesjonalisty. Jak w ogóle wyglądają sprawy rozwodowe? Czy można uzyskać rozwód już na pierwszej rozprawie?
Jak wyglądają sprawy rozwodowe?
Każda wizyta w sądzie zawsze wiąże się z pewnymi emocjami i stresem bez względu na sprawę, przez jaką jesteśmy wzywani. Do najbardziej nieprzyjemnych spotkań zalicza się jednak sprawy rozwodowe. Trudno w takiej sytuacji stłumić nerwy i zachować spokój. Dlatego warto jeszcze przed sprawą odpowiednio się przygotować. Jak? Przede wszystkim dowiedzieć się, jak wyglądają sprawy rozwodowe. Ponadto nie poleca się, aby w takiej sprawie brać udział samodzielnie, szczególnie jeśli wiemy, że nie zakończy się ona ugodowo. Czy twoje małżeństwo rozpadło się z winy małżonka? Jak wygrać taką sprawę? Jest na to tylko jeden sposób. Odpowiedni adwokat rozwód poprowadzi tak, aby ostateczne orzeczenie było jak najkorzystniejsze dla ciebie. Dlatego koniecznie nawiąż współpracę ze sprawdzonym prawnikiem.
Sprawa rozwodowa zaczyna się od wniesienia pozwu, skonstruowanego przez któregokolwiek małżonka. Aby mieć pewność, że pozew zostanie prawidłowo napisany, warto poprosić o pomoc prawnika. Dobry adwokat rozwód Katowice to gwarancja, że dokument zostanie poprawnie skonstruowany.
Pozew należy dostarczyć w dwóch egzemplarzach – a mianowicie potrzebny jest oryginał oraz odpis. Oprócz pozwu składa się również skrócony odpis aktu małżeństwa i – jeśli jest taka potrzeba – dowody. Ta osoba, która wnosi pozew, musi uiścić opłatę w wysokości 600 zł.
Następnie sąd sprawdza, czy dany pozew jest poprawnie skonstruowany pod względem formalnym. Jeśli tak, wysyła dokument do drugiego małżonka, który ma dwa tygodnie na odpowiedź.
Kiedy wszystkie te formalności zostaną dopełnione, sąd wyznacza termin pierwszej rozprawy.
Czy orzeczenia rozwodu można uzyskać na pierwszej rozprawie?
Sprawy rozwodowe nierzadko kojarzą się z trwającymi miesiącami, a nawet latami postępowaniami. Są jednak pewne sytuacje, kiedy możemy uzyskać rozwód już na pierwszej rozprawie. To pierwsze spotkanie w sądzie zwykle ma charakter zapoznawczy, kiedy ustala się stanowiska obu stron i pyta o to czy jest możliwość zakończenia sporu małżonków bez konieczności orzekania o winie. Jeśli obie strony zgodzą się na nieorzekanie o winie, prawdopodobnie sprawa zakończy się na danym posiedzeniu. Dotyczy to głównie sytuacji, gdy małżonkowie nie mają wspólnych dzieci. Jeśli natomiast je posiadają, ale w dalszym ciągu zgadzają się na nieorzekanie o winie, sprawa może się przeciągnąć. Dlaczego? Ponieważ sąd może zobowiązać małżonków do tego, aby wskazali wszelkie dowody związane z kosztami utrzymania dzieci oraz z zarobkami czy zdolnościami majątkowymi.
Każda sprawa jest inna, dlatego nie warto sugerować się powszechną opinią. Szczegółowe informacje na temat czekającego cię rozwodu może przekazać ci tylko adwokat rozwodowy Katowice, po zapoznaniu się oczywiście ze wszystkim, co dotyczy twojej sprawy. W sprawach rozwodowych trudno jest czasami uzyskać oczekiwane efekty. Nie zawsze można ustalić czy wszystko przebiegało zgodnie z zasadami współżycia społecznego, a czasami orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z wieloma zapisami. Warto więc skonsultować pozew rozwodowy, aby nie stracić władzy rodzicielskiej. Trzeba też pamiętać, że postępowanie rozwodowe może się przeciągać.
Artykuł sponsorowany