Kupując mieszkanie warto zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę, ale przede wszystkim na sytuację prawną. Nie jest trudno kupić mieszkanie z lokatorem, długiem itp., prócz kwestii prawnych istotne jest również sąsiedztwo. Zdarza się, że idealne mieszkanie ma fatalne sąsiedztwo, które sprawia że mieszkanie w nim jest uciążliwe. Problem jest jednak nieuchwytny dopóki nie zaczniemy w mieszkaniu mieszkać. Rzadko sprzedający jest gotowy zaprezentować wady i minusy oferowanej nieruchomości.
Rynek pierwotny konta rynek wtórny
Zakup mieszkania z rynku wtórnego ma swoje wady i zalety. Największym atutem jest fakt, iż mieszkanie na sprzedaż można fizycznie obejrzeć, ocenić jego stan, plusy i minusy. W przypadku rynku pierwotnego najczęściej kupujemy nieruchomość jeszcze niewybudowaną, co w praktyce oznacza zakup projektu. To spore ryzyko. Kupując od dewelopera warto poza wyborem mieszkania, jego lokalizacji uwzględnić opinię o deweloperze, by nie zostać oszukanym. Jakość budowy deweloperów potrafi się różnić znacząco. Tanie mieszkania nie zawsze są faktycznie tanie, a przecież nie chodzi o to, by nowe mieszkanie wymagało remontu, rekonstrukcji. Jak inwestować w nieruchomości skutecznie dowiesz się czytając kolejne akapity artykułu.
Zbyt atrakcyjna cena mieszkania
Gdy trafiamy na bardzo atrakcyjną cenowo ofertę sprzedaży mieszkania warto sprawdzić dokładnie z jakiego powodu cena jest tak niska. Nieproporcjonalnie niska cena zwiastuje kłopoty i mankamenty mieszkania, zwykle niezauważalne na pierwszy rzut oka. Czasem to faktycznie fart, bo np. sprzedającemu zależy na czasie i gotówce, czasem to kwestia wielu współwłaścicieli, którzy za wszelką cenę chcą się pozbyć mieszkania.
Nachalny sprzedający
Jeśli sprzedający nalega na szybka decyzję, naciska na kupującego, można podejrzewać, że mieszkanie jednak nie jest tak dobrą ofertą, na jaką wygląda. Jeśli kupujemy od pośrednika warto dopytać o opłaty dodatkowe, prowizje i wszelkie szczegóły transakcji. Przede wszystkim należy rozpoznać stan prawny lokalu, abyśmy nie kupili nieruchomości obciążonej np. służebnością.
Potencjał mieszkania
Czasem mieszkanie prezentuje się fatalnie z uwagi na widoczne potrzeby remontu, zaniedbania sprzedającego, często styl urządzenia mieszkania wpływa na jego negatywny odbiór, a jednocześnie nieruchomość ma ogromny potencjał. Warto jest zatem ocenić nieruchomość obiektywnie, dostrzec jej potencjał i skalkulować koszty zmian niezbędnych.
Gdy kupujemy mieszkanie pod wynajem istotne jest rozpoznanie ewentualnego popytu na tę nieruchomość, w tej lokalizacji. Potencjał inwestycyjny może przeważyć nad kosztami koniecznego remontu jaki należy wykonać, by mieszkanie móc wynająć z zyskiem.
Opłaty i media
Cena mieszkania jest ważna, jednak równie ważne są opłaty stałe za mieszkanie, które mogą być dużym obciążeniem miesięcznym. Czynsze, opłaty za wodę, fundusz remontowy, ogrzewanie to istotne wartości. Podobnie ważny jest dostęp do mediów, takich jak telefon, telewizja kablowa, szybki internet, parking itp., jak i opłaty za nie. Może mieć to znaczenie dla atrakcyjności wynajmu, ale i komfortu mieszkania, podobnie jak infrastruktura otoczenia (dostęp do sklepów, szkoły, przedszkola, placu zabaw, przystanku autobusu, pociągu itd.).
Stan techniczny mieszkania i budynku
Stan techniczny instalacji w mieszkaniu i budynku rzutuje na ewentualne koszty remontu. Mieszkanie może być z pozoru odświeżone, wyremontowane, tymczasem stan kluczowych instalacji może być opłakany. Zarazem wymalowanie mieszkania to znikomy koszt w porównaniu z wymianą instalacji elektrycznej, wodnej itd. Ponadto warto zwrócić uwagę na stan całego obiektu, który wiele nam powie o mieszkaniu. Zaniedbana elewacja, klatka schodowa wróżą jedynie kłopoty i koszty. Jeżeli mimo wszystko mieszkanie nam się podoba warto jest twardo negocjować cenę, wykazując się rozeznaniem w kosztach remontu. Jako kupujący mamy prawo kontrolować rury, kable, grzejniki itp. Zauważając wszelkie wady jak pleśń, pęknięcia. Warto pytać i jednocześnie negocjować cenę, wskazując na konieczność usunięcia wad.
Podsumowując, oględziny mieszkania, które wzbudziło nasze zainteresowanie, winny być bardzo dokładne. Nie mając doświadczenia w tym zakresie łatwo jest pominąć, nie zauważyć wiele rzeczy. Zanim dokonamy transakcji mieszkanie dobrze jest obejrzeć zarówno z właścicielem, jak i niezależnie od oględzin wybrać się na niezależny „zwiad”, rozpytując sąsiadów, zwiedzając okolicę. Nie jest to zakup za kilka złotych, mamy prawo do analizowania oferty.
Artykuł sponsorowany