Jesteś studentem szukającym pracy? Sprawdź na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy!
Zatrudnienie studenta a składki na ZUS
Pierwsza praca to dla każdego młodego człowieka szansa nie tylko na zarobek, ale też zdobycie cennego doświadczenia. Będąc studentem, który szuka okazji do zarobku poprzez pracę dorywczą, musisz pamiętać jednak o swoich prawach i obowiązkach. Znając je o wiele łatwiej unikać ofert pracy, których głównym celem jest po prostu wykorzystanie czasu młodego człowieka, przy jednoczesnym jak najniższym wynagrodzeniu, które należy mu zapłacić. Musisz pamiętać bowiem, że jako student, który nie przekroczył jeszcze 26 lat, zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, każdy uczący się, zatrudniony na umowę o świadczeniu usług lub umowę zlecenia nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom do ZUS. Jest to jeden z głównych powodów, dla których pracodawcy tak chętnie do swoich firm poszukują właśnie studentów. Wiedząc o tym, możesz śmiało starać się o godziwe wynagrodzenie za swoją pracę, gdyż twój przyszły pracodawca, zatrudniając cię, oszczędza sporo na składkach do ZUS-u.
Główne formy zatrudnienia popularne wśród studentów
Bardzo popularna i przydatna rejestracja czasu pracy na InEwi to świetne narzędzie w pilnowaniu przepracowanego czasu pracy. Aby lepiej zrozumieć jednak zasady, na jakich — jako student — jesteś zatrudniona/y, warto poznać rodzaje umów, które bardzo często proponowane są uczącym się na uczelniach wyższych. W wielu wypadkach pracodawcy podczas podpisywania umów z osobami kształcącymi się, które nie skończyły jeszcze 26 lat, wybierają umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy o świadczenie usług oraz, co zdarza się niestety dość rzadko — umowy o pracę. Zostawiając na moment najlepszą z możliwych opcji — umowę o pracę, warto wiedzieć, że umowy: zlecenia, o świadczenie usług oraz o dzieło, uregulowane są przed kodeks cywilny — inaczej niż umowa o pracę, która podlega Kodeksowi pracy. Jeżeli podejmiesz się pracy na tak zwanych “umowach śmieciowych”, musisz liczyć się z tym, że tracisz bardzo ważne przywileje: płatny urlop, wynagrodzenie za przebytą chorobę — tak zwane L4 oraz brak okresu wypowiedzenia. Innymi słowy — łatwo dostać pracę na “umowy śmieciowe”, łatwo można dogadać się co do wynagrodzenia, ale tak samo szybko taką pracę można stracić. Ważnym szczegółem, o którym powinien pamiętać każdy student przyjmujący umowę zlecenie, jest minimalna stawka godzinowa w kwocie 18,30 zł brutto.
Rejestracja czasu pracy — co powinno się w niej znaleźć?
Jednym z istotnych pytań, na które odpowiedź powinien znać każdy szukający pracy student, jest: co powinno się znaleźć w rejestracji czasu pracy? Główna składowa, która dotyczy czasu pracy, to liczba przepracowanych godzin liczących się od rozpoczęcia do czasu zakończenia pracy. Jeżeli pracujesz w porze nocnej, do rejestracji czasu pracy wliczają się również tak zwane “godziny nocne”. Ponadto warto rejestrować każdy czas, który przepracowany został ponad umówione godziny — są to popularne nadgodziny. Każda osoba, która musi wykonać swoją pracę poza biurem i poza godzinami pracy biura, wykonuje tak zwany dyżur, który, jako dodatkowe zajęcie również wliczany jest do rejestracji czasu pracy i powinien znaleźć się na pasku wynagrodzenia.
Artykuł sponsorowany