Reklama

Jak uczyć się języka angielskiego, aby wreszcie się go nauczyć?

Uczysz się angielskiego od lat i wciąż nie jesteś zadowolony z efektów? Próbowałeś różnych metod, wydałeś mnóstwo pieniędzy na kursy, a kiedy jesteś za granicą, wciąż masz problemy z komunikacją po angielsku? Spokojnie, ten problem da się rozwiązać. Wystarczy, że będziesz się uczył w odpowiedni sposób. A więc – jak najlepiej uczyć się angielskiego? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Skąd biorą się różnice w prędkości uczenia się języków obcych – fakty i mity

Pierwsza, bardzo ważna rzecz, to odróżnienie faktów i mitów dotyczących nauki angielskiego. Wiele osób jest głęboko przekonana, że języka obcego można nauczyć się jedynie w młodości, a oni “są już na to za starzy”. Inni wierzą, że niezbędne są jakieś szczególne predyspozycje i uzdolnienia językowe, których nie posiadają. Pokutuje też przekonanie, że do opanowania angielskiego, niezbędny jest dłuższy pobyt za granicą.

Wszystkie te przekonania należy wyrzucić do kosza. To szkodliwe mity, a często – nie ukrywajmy tego – po prostu wymówki. Jeśli naprawdę chcesz mówić po angielsku, to nie ważny jest ani twój wiek, ani to, gdzie mieszkasz, nie musisz być też specjalnie uzdolniony. Tak naprawdę, KAŻDY może nauczyć się nowego języka, choć jednym może to przychodzić nieco łatwiej, niż innym. To co liczy się najbardziej, to systematyczna praca, stały kontakt z językiem i równomierne rozwijanie wszystkich umiejętności językowych na początku nauki, czyli solidne podstawy.

Od czego warto zacząć w nauce języka angielskiego?

Jak skutecznie uczyć się języka? Zacznij od porzucenia wszelkich szkodliwych przekonań i uwierz, że możesz to zrobić. Po drugie, nie oczekuj nierealnych efektów i nie wymagaj od siebie zbyt dużo. Błąd, który popełnia wiele osób na początku nauki, to wygórowane oczekiwania wobec samego siebie. Jeśli podejdziesz do sprawy realnie i nie będziesz spodziewał się, że po miesiącu nauki będziesz płynnie mówił, unikniesz rozczarowania i spadku motywacji.

Aby nauka angielskiego była skuteczna, powinieneś zadbać o trzy ważne rzeczy.

Skoncentruj się na podstawach

Dom, który postawiono na kiepskich fundamentach, długo nie przetrwa. Podobnie jest z językiem. Jeśli chcesz dobrze mówić po angielsku, skup się na podstawach. Bez nich, trudno ci będzie kontynuować naukę, stosować bardziej złożone struktury gramatyczne, czytać czy rozumieć ze słuchu native speakerów.

Opanowanie najważniejszego słownictwa – i chodzi tu zarówno o wymowę, jak i pisownię – oraz podstawowych zagadnień gramatycznych, stanowi solidną podstawę, bez której trudno rozwijać umiejętności językowe. Bez opanowania podstaw, zaczniesz się gubić, a angielski może wydać ci się zupełnie niezrozumiały.

Wybierając kurs języka angielskiego, zwróć uwagę, czy wybrana przez ciebie szkoła sprawdza twój obecny poziom znajomości angielskiego za pomocą testu poziomującego (placement test). Jest to konieczne dla właściwego dopasowania oferowanego ci kursu. Zbyt wysoki lub zbyt niski poziom sprawi, że nauka będzie o wiele mniej efektywna.

Nie traktuj takiego testu ambicjonalnie, nie staraj się na nim zgadywać, ani udawać, że wiesz więcej, niż w rzeczywistości. W ten sposób oszukujesz samego siebie. Lepiej zacząć jest naukę od poziomu nieco łatwiejszego, niż zbyt trudnego, część materiału powtórzyć, utrwalić i zyskać pewność, że faktycznie opanowałeś podstawowe wiadomości.

Nauka gramatyki – absolutny must have

Od kilkunastu lat zmagamy się w Polsce z mitem, że nauka gramatyki jest zbędna do opanowania angielskiego. Przez długi czas miały się u nas dobrze metody, które zupełnie pomijały nauczanie struktur gramatycznych. Teraz wiemy już, że to bardzo szkodliwe przekonanie. Dlaczego nauka gramatyki jest taka ważna? Posłużmy się metaforą.

Wyobraź sobie inżyniera, który ma do dyspozycji tysiące pojedynczych elementów (w przypadku nauki angielskiego są to słówka), z których musi zbudować złożony mechanizm, działający na wiele różnych sposobów, zależnych od sytuacji i kontekstu (czyli praktyczne zrozumienie i zastosowanie języka w życiu). Czy inżynier jest w stanie wykonać zadanie bez wiedzy, jak połączyć ze sobą poszczególne elementy? Ta wiedza to właśnie praktyczna znajomość i umiejętność stosowania struktur gramatycznych.

Odróżnijmy tu naukę o gramatyce, którą zajmują się lingwiści od nauki praktycznego zastosowania zasad gramatycznych w swoich wypowiedziach. Na dobrym kursie językowym gramatykę poznajesz i ćwiczysz na wiele różnych sposobów, także poprzez ćwiczenia na mówienie, a każdy z nich ukierunkowany jest na praktyczne wykorzystanie danej struktury w autentycznej wypowiedzi.

Systematyczna nauka słownictwa

Niestety nie wynaleziono jeszcze sposobu nauki słownictwa w postaci magicznej pigułki czy innej metody, która nie wymagałby odrobiny pracy z naszej strony. Skuteczna nauka wymaga systematyczności, szczególnie w przypadku słownictwa. Pamiętaj, że lepiej jest uczyć się pięciu słówek dziennie przez pięć dni, poświęcając na to 15-20 minut, niż 25 słówek jednego dnia. Łatwiej zapamiętujemy mniejsze porcje materiału niż większe. Poza tym regularna nauka to świetny trening pamięci i przyzwyczajanie mózgu do zapamiętywania konkretnego typu informacji.

Angielski wokół nas – stały kontakt z językiem

Szybciej nauczysz się angielskiego, jeśli będziesz miał z nim stały kontakt. Otocz się nim na każdy możliwy sposób. To wcale nie jest trudne, wymaga jednak zmiany niektórych nawyków. Jeśli jadąc do pracy, słuchasz muzyki lub radia, przestaw się na podcasty lub anglojęzyczną stację radiową. Znajdziesz je w internecie, wiele z nich jest zupełnie bezpłatnych.

Zapomnij o filmach i serialach z lektorem lub dubbingiem. Niech napisy staną się Twoim najlepszym przyjacielem! Staraj się czytać angielskie wiadomości, włączaj na YouTubie anglojęzyczne piosenki w wersji z tekstem. Zmień ustawienia językowe wszystkich urządzeń elektronicznych w twoim domu na angielski. Jednym słowem – zaproś angielski do swojego codziennego życia!

Błędów, jakich nie należy popełniać w nauce języka

Często, nie zdając sobie z tego sprawy, sami utrudniamy sobie naukę języka i opóźniamy osiąganie zadowalających efektów. Oto lista najczęściej popełnianych błędów w nauce języka angielskiego.

Perfekcjonizm

Wiele osób ma problem z mówieniem po angielsku, ponieważ są przekonane, że wszystko, co powiedzą, powinno od razu być bezbłędne. Ponieważ nie są pewne swoich umiejętności, nie mówią nic w obawie, że zastosują złe słówko albo nie taką konstrukcję gramatyczną, jak trzeba. Tymczasem, jedyna droga do tego, aby opanować umiejętność mówienia po angielsku (a przecież większości osób najbardziej zależy na opanowaniu właśnie tej kompetencji) wiedzie przez praktykę. Innymi słowy, nie nauczysz się mówić, jeśli nie zaczniesz mówić!

Błędy to normalny i potrzebny element procesu nauki. Pamiętaj o tym i bój się ich popełniać. W końcu – człowiek uczy się na błędach!

Wstyd i porównywanie się z innymi

Kolejny błąd, który często popełniamy, to porównywanie się z innymi osobami i wstyd, który odczuwamy ze względu na niepewność co do swoich umiejętności. Warto uświadomić sobie, że nikt nie ocenia twojej wypowiedzi przez pryzmat popełnianych błędów i na pewno nie będzie się z ciebie śmiał. Porównywanie się z innymi także nie ma sensu. Każdy z nas poświęca na naukę inną ilość czasu i ma inne doświadczenia z językiem obcym.

Osoby w średnim wieku i starsze często czują się nieswojo tylko dlatego, że po wielu latach “wróciły do szkoły”, umniejszają więc wagę swojej nauki, nie traktują jej poważnie lub czują potrzebę usprawiedliwiania się, przed bliskimi z tego, że podjęły taki krok. Dotyczy to szczególnie kobiet. Jeśli ty także borykasz się z takimi myślami, pamiętaj: inwestycja w siebie to dobry pomysł w każdym wieku. Masz prawo dbać o swój rozwój i uczyć się nowych rzeczy!

Brak systematyczności

To największe przewinienie większości osób, które mają problemu z opanowaniem języka angielskiego. Jeśli mówisz, że uczysz się angielskiego od 10 lat i wciąż go nie umiesz, zastanów się i odpowiedz sobie szczerze, ile czasu tak naprawdę poświęciłeś na systematyczną naukę? Długie lub częste przerwy w nauce mszczą się zapominaniem słownictwa, pustką w głowie, itd., a ty musisz rozpoczynać naukę wszystkiego od nowa…

Jak pisaliśmy powyżej, systematyczność jest niezbędnym składnikiem sukcesu w nauce języka angielskiego. Pamiętaj o tym w chwilach spadku poziomu motywacji.

Opanuj solidne podstawy z doświadczonym nauczycielem – ucz się tylko dobrych praktyk

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z angielskim, mają szansę na przyswojenie sobie dobrych praktyk związanych z nauką pod okiem profesjonalnego nauczyciela. To ważne, aby solidnie opanować podstawy z pomocą doświadczonej osoby specjalizującej się w nauczaniu osób początkujących.

Każdy może nauczyć się języka angielskiego – żelazna motywacja

Uwierz, że każdy może nauczyć się języka angielskiego. Przyda się do tego motywacja, żelazna konsekwencja i wiara we własne siły. Zapomnij o mitach i szkodliwych przekonaniach, dorzuć systematyczność i stały kontakt z językiem, a na pewno osiągniesz sukces!

Materiał powstał we współpracy ze Speak Up, szkołą języka angielskiego nr 1 na rynku polskim. Pełną ofertę kursów językowych możesz sprawdzić na stronie https://www.speak-up.pl/.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*