Jesień i zima to czas, podczas którego trudno jest znaleźć motywację do uprawiania jakichkolwiek sportów na świeżym powietrzu.
To właśnie w tym okresie trening na bieżni jest jednym z lepszych rozwiązań. Oczywiście taka aktywność ma swoje własne, konkretne zasady, które bardzo różnią się od biegania na świeżym powietrzu. Jak wykonać taki trening na bieżni w sposób prawidłowy? Jeżeli korzystasz z bieżni, koniecznie przeczytaj poniższe informacje!
Co warto wiedzieć na początek?
Abyś czuł się komfortowo na każdym etapie treningu na bieżni potrzebnych będzie kilka elementów. Przede wszystkim postaw na dobrze dopasowane i oczywiście oddychające koszulki, szorty i tenisówki. Buty do bieżni muszą zapewniać skuteczną ochronę pięty i palców. Dodatkowo warto mieć ze sobą ręcznik, którego użyjesz do przetarcia czoła od potu. Jeżeli planujesz pierwszy raz na bieżni, zabierz również ze sobą butelkę z wodą i ulubioną muzykę na słuchawkach. To wszystko! Jesteś już gotowy do rozpoczęcia aktywności!
No dobrze, ale jak wykonywać ćwiczenia? Chodzenie na bieżni wymaga prawidłowej postawy ciała. Wbrew pozorom, ma to zasadnicze znaczenie dla kondycji fizycznej i zdrowia. Podczas ćwiczeń staraj się trzymać głowę prosto i patrzeć przed siebie. Przechyl lekko ciało do przodu, aby mięśnie pleców i kręgosłupa mogły uniknąć mikrourazów. Napnij mięśnie brzucha i pchnij klatkę piersiową lekko do przodu. Po osiągnięciu większej prędkości zegnij ramiona pod kątem 90 stopni tak, by mogły swobodnie amortyzować podczas samego biegu. Podczas biegania na bieżni możesz również obserwować na telewizorze ulubione wydarzenia sportowe.
Jak zacząć ćwiczenia?
Osoby początkujące mogą zastanawiać się, jak postawić pierwsze kroki. Na co konkretnie warto zwrócić uwagę?
- Intensywność – czas trwania i częstotliwość treningu mają kluczowe znaczenie dla skuteczności. Warto więc zaczynać od 2 -3 treningów w tygodniu. Dodatkowo świetnym uzupełnieniem będzie trening siłowy.
- Czas na trening – to natomiast zależy od naszych możliwości i wydajności. Najlepszy czas treningu na bieżni trwa od 30 do 60 minut.
- Tempo ćwiczeń – najlepiej dopasować je pod siebie. Na początku rób marszobiegi. Z czasem będziesz mógł zacząć biegać i pobijać kolejne raporty.
- Przechylenie bieżni – bieganie i chodzenie pod kątem na bieżni można porównać do intensywnego spaceru w górach. Zmiana nachylenia to dobry sposób na lepsze spalanie kalorii, angażowanie mięśni oraz ochronę kolan, bioder i dolnej części pleców.
Bieganie na bieżni to świetny pomysł na walkę z nadwaga lub na poprawę kondycji. Takie urządzenia znajdują się we wszystkich siłowniach i są ogólnodostępne. Wcale nie trzeba kupować tak drogiego sprzętu do domu. Warto jednak wiedzieć, że coraz częściej można dostać bieżnie kompaktowe, które można bez problemu przechowywać w mieszkaniu. Jeżeli więc masz możliwości finansowe i taką ochotę, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wyposażył się w taki domowy dodatek. Pamiętaj, że najważniejsza będzie radość i satysfakcja z wykonanego treningu oraz wykonywanie go zgodnie ze stanem własnego zdrowia.
Artykuł zewnętrzny